Czytasz: Fryzjer, który zarzucił fotel na plecy

Fryzjer, który zarzucił fotel na plecy

Obcinał już na Babiej Górze, na OFF Festivalu, w katowickiej Fabryce Porcelany, na konnym rajdzie i na gruzińskim stepie. Teraz stawia na ekologię w centrum Chorzowa.
Gruzja. Fot. Artur Nyk

 

– Wyjście z fotelem na plecach na Babią Górę uświadomiło mi, że fryzjerstwo może dziać się wszędzie, w górach, na festiwalu, w fabryce, na ulicy, blisko natury albo blisko miasta. Nasz mobilny salon to spełnione marzenie o pracy i pomaganiu innym, połączonych z podróżowaniem. Zaczęło się od jednego fotela, a skończyło na hair truck’u, z którym zadebiutowaliśmy na ubiegłorocznym OFF Festivalu i z którym w tym roku będziemy chcieli pojeździć po Polsce – mówi Tomek Szabelka, szef Szabelka Natural Cut Team.

Na szlaku, Babia Góra. Fot. Artur Nyk

I dodaje: - Jeżeli chodzi o naszą stacjonarną działalność w Chorzowie, z wiosną zmieniamy barwy na zielone i zapraszamy na nowo, do miejsca, które będzie się rozwijać z dbałością o środowisko naturalne i troską o potrzebujących pomocy.

Od 1 kwietnia chorzowski salon Tomka Szabelki i jego kilkunastoosobowego zespołu oficjalnie rozpoczyna działalność...piętro wyżej, w lokalu przy ulicy Wolności. Wnętrze nowego salonu odwołuje się do natury i ekologii – dużą rolę grają tutaj drewno, beton, rośliny.

Kosmetyki, których używają fryzjerzy, są oparte na naturalnych surowcach pozyskiwanych z farm eko i źródeł odnawialnych, nie są testowane na zwierzętach, a ich opakowania są biodegradowalne.

W organizacji pracy salonu postawiono na ograniczenie ilości zużycia wody i materiałów jednorazowego użytku, zmniejszając przy tym produkcję odpadów.

– Natura była nam bliska od zawsze. Mieszkamy ze zwierzętami, często uciekamy w miejsca, gdzie przyroda wciąż żyje swoim rytmem, w naszej pracy też chcemy być eko. Naszym celem jest, żeby nowy salon był maksymalnie wydajny energetycznie, a jednocześnie zrównoważony i przyjazny dla środowiska, w codziennej pracy maksymalnie ograniczający emisję CO2 do atmosfery i liczbę odpadów. To proces, koncept, który będziemy rozwijać krok po kroku. Chcielibyśmy, żeby klienci czuli u nas harmonię z naturą – wyjaśnia fryzjer.

fot. Artur Nyk

Do tej pory fryzjerzy z Szabelka Natural Cut Team prowadzili działalność charytatywną w ramach mobilnego salonu, podczas akcji dziejących się w przestrzeni miejskiej, jak chociażby Off Festival czy katowicki Przystanek Śniadanie. Od kwietnia pomagać będą nie tylko mobilnie, ale i na co dzień, obcinając charytatywnie w swoim nowym salonie.

Przeprowadzka piętro wyżej była impulsem również dla nowego projektu – kolejnego neonu Szabelka Natural Cut Team. Jak zapewnia Tomasz Szabelka, będzie to największy w Chorzowie i jeden z największych w naszym województwie, animowany neon semaforowy.

- Bliski nam Śląsk od zawsze „stał neonami”, a same Katowice to przecież nie tylko miasto muzyki, ale i neonów, które przeżywają swój renesans. Pomyśleliśmy, że kolej na Chorzów, kolej na nas. Podstawą jest nasze logo, a wokół niego dużo neonowej, animowanej magii – mówi Tomek Szabelka.

Hair Truck Off Festival
Hair Truck Off Festival. Fot. Artur Nyk

Młotki górnicze nawiązują do kopalni i śląskiej tradycji, pojawia się diament ziemi śląskiej, czyli węgiel. Jest też symbolika miękka – serce jako miłość, nutka jako muzyka. Nie zabrakło ikonek fejsbuka oraz hasztaga, które nawiązują do obecnego sposobu komunikowania.

- Osią neonu są różnokolorowe włosy. Różnokolorowe, ponieważ każda osoba ma inne włosy, inne upodobania, inną osobowość. Neonowe nożyczki oraz grzebień tną i czeszą bez końca, zupełnie jak w życiu – dodaje Paweł Krzywdziński z Raz Dwa neony i komunikacja wizualna, autor i wykonawca projektu.

Neon zapalony zostanie po raz pierwszy 1 kwietnia, z okazji 15-lecia fryzjerskiej działalności Szabelka Natural Cut Team.

Gruzja. Fot. Artur Nyk

Czytaj więcej