Czytasz: Frederick Banting i Google Doodle o cukrzycy

Frederick Banting i Google Doodle o cukrzycy

Google Doodle na dziś - Frederick Banting, odkrywca insuliny. Dziś Światowy Dzień Cukrzycy. Prof. Marian Zembala radzi, jak kontrolować tę chorobę

Dziś Światowy Dzień Cukrzycy. Przypomina o tym m.in. Google Doodle. Widnieje na nim Frederick Banting, kanadyjski fizjolog, odkrywca insuliny. Otrzymał za to w 1923 roku Nagrodę Nobla. 

Nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny występowania cukrzycy typu 2. To jedna z chorób cywilizacyjnych. Ściśle związana z trybem życia i dietą. 

Według WHO (Międzynarodowej Organizacji Zdrowia) w Europie już 64 mln ludzi żyje z cukrzycą i co roku kilkadziesiąt tysięcy z nich umiera z powodu tej choroby. 

Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie. Zachorowalność na cukrzycę wynosi około 6,54% (w tym 5,81% wśród mężczyzn i 7,25% u kobiet). U osób powyżej 18 roku życia ten współczynnik wynosi 8% ( 7,15% mężczyzn i 8,9% kobiet ), natomiast wśród dzieci poniżej 15 roku życia szacunkowa liczba diabetyków wynosi 17,7 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Prognozy przewidują, że w najbliższych 15 – 20 latach podwoi się liczba chorych na cukrzycę w Polsce.

- Cukrzyca jest chorobą, która rozwija się podstępnie, po cichu. Wiele mówimy o zdrowiu, a często sami tak niewiele wkładamy wysiłku, by to bardzo pożądane zdrowie zachować. Dzisiejszy dzień, dzisiejsze święto niech będzie dobrą okazją do refleksji nad swoim stylem życia. Czy dbamy o swoje zdrowie? Czy żyjemy aktywnie, uprawiamy sport, ruszamy się? Czy zdrowo się odżywiamy? Czy odstawiliśmy papierosy, używki? Czy wykonujemy regularnie badania kontrolne? To szczególnie ważne na Śląsku, gdzie średnia chorych na cukrzycę jest większa niż w reszcie kraju i dotyczy głównie kobiet - apeluje prof. Marian Zembala, kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Cukrzyca typu 2 to najcięższy typ cukrzycy – dotyczy prawie 90% diabetyków. U chorych dochodzi do zaburzenia zarówno działania, jak i wydzielania insuliny, przy czym dominującą rolę może odgrywać jedna lub druga nieprawidłowość. Leczenie polega głównie na redukcji masy ciała, zastosowaniu diety cukrzycowej, wprowadzeniu aktywności fizycznej i doustnych leków przeciwcukrzycowych. U części chorych po pewnym czasie trwania choroby konieczna jest insulinoterapia.

Odkrywca insuliny, którego wizerunek widnieje dziś na Google Doodle, Frederick Banting urodził się 14 listopada 1891 roku w Alliston w prowincji Ontario w Kanadzie. Najpierw studiował teologię, by dopiero po trzech semestrach przenieść się na medycynę. 

KIM BYŁ FREDERICK BANTING? HISTORIA BOHATERA GOOGLE DOODLE

Historia rzeczywistego odkrycia insuliny zaczyna się w październiku 1920 roku, gdy Frederick Banting, przygotowując się do wykładu o trzustce dla studentów medycyny, natrafił na artykuł o kamicy trzustkowej, rzadkim wówczas schorzeniu. 

Pierwszym pacjentem Fredericka Bantinga był Leonard Thompson, 14-letni chłopiec przyjęty do szpitala w Toronto w ciężkim stanie, któremu 23 stycznia 1922 roku zrobiono zastrzyk z mętnego, brunatnego roztworu insuliny, ale po dziesięciu dniach przerwano leczenie. J. B. Collip ulepszył metodę ekstrakcji preparatu i leczenie podjęto ponownie, obserwując spektakularną poprawę zdrowia chłopca. 

Już latem 1922 roku dwie firmy farmaceutyczne, Connaught Laboratories z Indianapolis i Eli Lilly z Toronto, zajęły się produkcją insuliny na wielką skalę, najpierw z trzustek wołowych, a później ze świńskich. Eli Lilly okazała się silniejsza i już w 1923 roku produkcja osiągnęła takie rozmiary, że zasoby leku wystarczały na potrzeby całego północnoamerykańskiego kontynentu.

Cukrzyca, do której leczenia tak bardzo przyczynił się widniejący dziś na Google Doodle Frederick Banting, to choroba na całe życie. Właściwie kontrolowana i leczona pozwoli na normalne funkcjonowanie.

Jeśli ma się cukrzycę, trzeba do końca życia kontrolować ilość i jakość spożywanych pokarmów. To od tego przede wszystkim uzależniona jest prawidłowa glikemia. 

- Nie tylko trzeba stosować dietę cukrzycową, ale także kontrolować zaburzenia gospodarki cukrowej z pomocą lekarza rodzinnego, internisty oraz diabetologa, systematycznie 3-4 razy w ciągu roku kontrolować poziom glikolizowanej hemoglobiny, która nie powinna przekraczać 7,5 jednostek, co oznacza, że cukrzyca jest kontrolowana - wyjaśnia prof. Marian Zembala.

Warto wiedzieć, że otyłość jest prekursorem cukrzycy, a cukrzyca z kolei jest prekursorem zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek.

- Tym z Państwa, którzy chorują na cukrzycę przypominam i proszę: spróbujmy poznać tę chorobę bliżej, zaprzyjaźnić się z nią, nie buntować się, lecz iść z nią zgodnie dalej przez życie. Odpowiedzialnie, uważnie, mądrze. Aby cieszyć się dobrym, aktywnym życiem jak najdłużej - dodaje prof. Zembala.

FREDERICK BANTING W GOOGLE DOODLE - ZOBACZ WIDEO WSPOMINAJĄCE FREDERICKA BANTINGA

Frederick Banting - notka biograficzna

Sir Frederick Grant Banting urodził się 14 listopada 1891 w Alliston w Ontario (Kanada), a zmarł 21 lutego 1941 w pobliżu miasta Musgrave Harbour w Dominium Nowej Fundlandii. Frederick Banting był kanadyjskim fizjologiem i odkrywcą insuliny. Bohater Google Doodle jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Frederick Banting studiował medycynę na University of Toronto. W czasie I wojny światowej Frederick Banting służył w kanadyjskim korpusie medycznym. Po wojnie dokończył studia i pracował jako lekarz, prowadził prywatną praktykę oraz współpracował ze szpitalem dziecięcym w Toronto. Frederick Banting był także wykładowcą na University of Toronto. Od 1921 roku prowadził tam badania w instytucie naukowym. Zajmował się działaniem hormonu wytwarzanego w trzustce zwierzęcej. W 1922 roku Frederick Banting wspólnie z asystentem Charlesem Bestem odkrył insulinę, co wkrótce okazało się przełomem w leczeniu cukrzycy.

W 1923 roku za odkrycie insuliny Frederick Banting otrzymał Nagrodę Nobla. Razem z nim wyróżniono nagrodą jego zwierzchnika z instytutu, Johna Macleoda, natomiast pominięto Besta. W tej sytuacji Frederick Banting dobrowolnie podzielił się premią pieniężną z Nagrody Nobla ze swoim asystentem. W 1934 roku król Anglii Jerzy V nadał Bantingowi tytuł szlachecki Sir.

Zginął w wypadku lotniczym w trakcie lotu do Anglii, kiedy samolot Lockheed Hudson, którym podróżował, rozbił się na Nowej Fundlandii. W 2004 roku w rankingu plebiscytowym „Wielkich Kanadyjczyków” Frederick Banting zajął 4. miejsce. (za: wikipedia.pl)