Silesion.PL

serwis informacyjny

Franciszek Pieczka upamiętniony w Galerii Artystycznej Katowic na placu Grunwaldzkim

Franciszek Pieczka upamiętniony w Galerii Artystycznej Katowic na placu Grunwaldzkim

fot. Sławomir Rybok

W 158. rocznicę nadania Katowicom praw miejskich, miasto uhonorowało jedną z najważniejszych postaci w historii kultury górnośląskiej, a także polskiej – Franciszka Pieczkę. Postać tego wybitnego aktora filmowego i teatralnego, Kawalera Orderu Orła Białego, dołączyła do grona osób zasłużonych dla miasta, które zostały upamiętnione w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim. Wybór laureata tego honorowego wyróżnienia odbył się w plebiscycie, w którym wzięło udział 1117 mieszkańców Katowic, z czego aż 1010 oddało swój głos za pośrednictwem strony internetowej.

Franciszek Pieczka, urodzony 18 stycznia 1928 roku jako najmłodsze dziecko Walerii i Franciszka, dorastał w Godowie, malowniczej wsi w województwie śląskim, gdzie uczęszczał do szkoły. Jego rodzina miała głębokie korzenie na Górnym Śląsku, a ojciec Franciszka uczestniczył w powstaniach śląskich na ziemi wodzisławskiej. Choć Pieczka rozpoczął studia na politechnice w Gliwicach, szybko porzucił je na rzecz pasji aktorskiej, zdobywając wykształcenie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Debiut teatralny nastąpił w 1954 roku, a po studiach aktorskich znalazł zatrudnienie w Teatrze Dolnośląskim. Jednak to lata 1955-1964, kiedy występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie pod kierownictwem Krystyny Skuszanki, przyniosły mu wielką rozpoznawalność. W trakcie swojej kariery zagrał w ponad stu filmach, w tym tak kultowych produkcjach jak “Czterej pancerni i pies”, “Quo vadis”, “Potop”, “Wesele”, czy serial “Ranczo”. Jego niezwykłe talenty aktorskie wielokrotnie były nagradzane, a także doceniane za wkład w sztukę teatralną i filmową.

Jego najwyższym wyróżnieniem było nadanie mu Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia państwowego, w roku 2017. Niestety, Franciszek Pieczka odszedł od nas 23 września 2022 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiej kultury.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa, wyraził swoją dumę z faktu, że Franciszek Pieczka dołączył do grona wybitnych postaci upamiętnionych w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim. Galeria ta nie tylko stanowi miejsce uhonorowania zasłużonych osobistości, ale również jest miejscem, w którym mieszkańcy Katowic mogą odpocząć i poznać historię swojego regionu.

– 158. urodziny Katowic to wyjątkowy czas podsumowań i uhonorowania osób zasłużonych dla naszej społeczności. To niezwykle istotne abyśmy pamiętali o osobach, które przyczyniły się do promocji miasta, także przez kulturę. Jestem dumny, że w gronie wybitnych postaci, tu, na Placu Grunwaldzkim od dzisiaj jest także Franciszek Pieczka, którego osobowość ukształtowało górnośląskie pochodzenie. Galeria Artystyczna, to miejsce w którym można odpocząć i poznać historię naszego regionu – mówi prezydent Marcin Krupa.

Popiersie Franciszka Pieczki, które teraz znajduje się w Galerii Artystycznej, zostało stworzone przez utalentowanego artystę, Bogumiła Burzyńskiego. To dzieło sztuki stanowi trwałą pamiątkę i hołd złożony wybitnemu artyście, który wzbogacił polską kulturę i przyczynił się do rozwoju teatru i kina.

Warto zaznaczyć, że nie tylko Franciszek Pieczka został upamiętniony w Galerii Artystycznej Katowic. W poprzednich latach to miejsce uczciło również innych wybitnych twórców i osobowości kultury, takich jak Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Stanisław Hadyna, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz, Stanisław Ligonia, Jan “Kyks” Skrzek, Paweł Steller, Karol Stryję, Wilhelm Szewczyk, Alfred Szklarski, Aleksandra Śląska czy Józef Świder. W ubiegłym roku na miejscu to stanęło popiersie Krystyny Bochenek.

158. rocznica nadania praw miejskich Katowicom jest doskonałą okazją do uhonorowania tych wyjątkowych osobistości, które przyczyniły się do rozwoju miasta i jego kultury. Galeria Artystyczna na placu Grunwaldzkim staje się miejscem pamięci i inspiracji, zachęcając mieszkańców do odkrywania historii i kulturowego dziedzictwa Katowic. Jest to również wyraz wdzięczności wobec tych, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój regionu i budowę tożsamości miejsca.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *