Czytasz: Flagi narodowe zawisną na bielskim taborze? Jest taki pomysł

Flagi narodowe zawisną na bielskim taborze? Jest taki pomysł

Autobusy z flagami jeżdżą już po Warszawie i Czechowicach-Dziedzicach.

Mieszkańcy Bielska-Białej chcą, aby w Narodowe Święto Niepodległości autobusy miejskie udekorowane były flagami państwowymi.

Czy to możliwe?

Pytanie wraca jak bumerang, radna Małgorzata Zarębska oraz Karol Markowski, bowiem już w ubiegłym roku wnioskowali o umieszczanie flag na taborze MZK. Wówczas chodziło o święto 3 Maja. Zarębska usłyszała wtedy, że flagi na autobusach nie zawisną „bo nie ma takich możliwości technologicznych”. Przypomnijmy jednak, że jeszcze w latach 90. ub. wieku było to możliwe. Nowy tabor autobusowy, zdaniem MZK, nie jest przystosowany konstrukcyjnie do montażu flag.

Zamiast flagi naklejka lub magnes

Radni zaproponowali więc aby flagi na autobusach „zawisły” w formie samoprzylepnej naklejki lub magnesu. Krzysztofa Knapik, dyrektora MZK uznał jednak, że to propozycja mocno kontrowersyjna i mogłaby zostać odebrana jako niestosowna, a nawet urażać uczucia patriotyczne.

Argumentacja MZK śmieszy, tym bardziej że autobusy z falami jeżdżą, chociażby po stolicy naszego kraju czy sąsiadujących z Bielskim Czechowicach-Dziedzicach.

Pomysł umieszczenia flag na miejskim taborze poparł także prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, obiecując sprawdzenie technicznych możliwości mocowania flag na autobusach, które są jeszcze na gwarancji.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej nie odpowiedział wczoraj na nasze pytanie, czy 11 listopada flagi na autobusach zawisną. Podobnie jak radnemu Bronisławowi Szafarczykowi nie udało się nam też dowidzieć, z jakich ewentualnie powodów flaga miałby nie zostać zawieszona?

- Prosimy o takie przygotowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych, by najdalej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Narodowego 3 Maja w roku 2018, autobusy MZK zostały udekorowane flagami państwowymi - wnioskował w swojej interpelacji radny Bronisław Szafarczyk.

Również radna Zarębska broni nie składa i zapowiada dalszą walkę o umieszczenie flag w święta narodowe na autobusach. Jak nie teraz, to w maju.

Czytaj więcej