Czytasz: Zaoszczędzą wodę dla Wrocławia

Zaoszczędzą wodę dla Wrocławia

Firma Future Processing stworzyła rozwiązanie, które pomogło zaoszczędzić wrocławskim wodociągom pół miliarda litrów wody w 2016 roku.

Nowe Prawo Wodne wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. Jednym z jego najbardziej dyskusyjnych elementów są skale dodatkowych opłat, które podwyższą koszty produkcji wody przedsiębiorstw wodociągowych.

Chociaż wiceminister środowiska, Mariusz Gajda w prasie oraz w trakcie debaty sejmowej zapewniał, że wprowadzenie nowych regulacji nie spowoduje skokowych podwyżek dla mieszkańców, to eksperci z branży wodociągowej są pewni, że takie ryzyko się pojawi.

>> CZYTAJ: NASZE RACHUNKI ZA WODĘ BĘDĄ WYŻSZE <<

Nowelizacja przepisów dla firm wodociągowych tak naprawdę oznacza dodatkowe opłaty, które mają wyłącznie charakter podatku nieprzynoszącego bezpośrednio żadnych korzyści. Firmy będą musiały więc poszukiwać sposobów na obniżenie kosztów uzdatniania i dystrybucji wody.

 – Sytuację pogarsza fakt, że w Polsce na jednego mieszkańca przypada 1,5 tys. m3 słodkiej wody na rok, czyli trzykrotnie mniej, niż średnio na starym kontynencie. Choć trudno w to uwierzyć, nasz kraj ma zasoby wodne nadające się do uzdatniania porównywalne do Egiptu. Powoduje to konieczność poszukiwania nowych źródeł, ale także racjonalniejszego wykorzystania dostępnych zasobów – mówi Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii w MPWiK S.A we Wrocławiu.

POMOCNA RĘKA ZE STRONY UNII

Firmy wodociągowe z województwa śląskiego będą mogły skorzystać z pomocy Unii Europejskiej. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 przewidziano środki na wsparcie m.in. przedsiębiorstw komunalnych w zakresie budowy i modernizacji systemów zaopatrzenia w wodę. Łącznie w całym województwie na to działanie do wydania jest ponad 100 mln zł, a wartość dofinansowania może pokryć nawet 95 proc. kosztów.

OPROGRAMOWANIE, KTÓRE WYGENERUJE OSZCZĘDNOŚCI

W ramach tych środków przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają możliwość ubiegać się o sfinansowanie na przykład zaawansowanego oprogramowania do zarządzania siecią. Nabór wniosków o dotacje trwa do 28 sierpnia br.

 – My postawiliśmy na system o nazwie SmartFlow. To nowoczesne rozwiązanie, które stworzyliśmy wspólnie z firmą Future Processing. Pomogło nam zaoszczędzić w 2016 roku w sumie pół miliarda litrów wody. SmartFlow analizuje wyniki nocnych pomiarów na sieci wodociągowej, kiedy mieszkańcy praktycznie nie zużywają wody. W przypadku wystąpienia anomalii w przepływach i ciśnieniach na sieci program natychmiast alarmuje o ich wystąpieniu. W kolejnym kroku brygady diagnostyczne precyzyjnie wskazują miejsce wycieku. Dzięki tej metodzie udaje nam się precyzyjnie zlokalizować i usunąć awarię nawet w ciągu 72 godzin – wyjaśnia Grzegorz Karlik, menedżer Zakładu Eksploatacji Sieci w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Wprowadzone rozwiązanie nie tylko skraca czas pozostawania mieszkańców bez dostępu do wody. Pozwala także w dłuższej perspektywie stworzyć szansę na korzystniejsze kształtowanie cen dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych.

Czytaj więcej