Czytasz: Psycho-Tropy znalezione w kinie!

Psycho-Tropy znalezione w kinie!

Zapraszamy na pierwszą konferencję... o długiej historii związku psychologii i filmu.

Psychologia pozwala lepiej zrozumieć motywację i postawy bohaterów, zaś film jest doskonałym nośnikiem obrazującym skomplikowane zjawiska psychologiczne.

Razem stanowią niezwykle skuteczne narzędzie stosowane w profilaktyce i interwencji psychologicznej oraz edukacji, o czym będą mogli się przekonać uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Filmowe Psycho-Tropy".

Wydarzenie jest znakomitą okazją do wymiany wiedzy dotyczącej wykorzystania filmu m.in. w uczeniu się, terapii czy psychoedukacji. Patronem medialnym konferencji jest Silesion.pl.

fot. setoci.com

- Od dłuższego czasu film jest nieodłącznym elementem mojego życia. Jako dyplomowany filmoznawca, a obecnie doktorantka z zakresu socjologii filmu dużo oglądam, analizuję i edukuję (młodzież oraz seniorów). Pewnego dnia wpadłam na pomysł połączenia dwóch dziedzin: kinematografii oraz psychologii. Tak powstały dwa projekty: blog Se Toci oraz cykl Filmowe Psycho-Tropy - mówi Patrycja Paczyńska-Jasińska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego Uniwersytetu SWPS w Katowicach oraz pomysłodawczyni i współorganizatorka konferencji. 

Jak wyjaśnia, impulsem do powstania bloga był dialog „z nieznajomym po drugiej stronie monitora”.

- Poznałam sporo pozytywnie zakręconych ludzi. Nasze godzinne rozmowy przekonały mnie o rozwojowym i psychooedukacyjnym potencjale kina.

Natomiast cykl Filmowe Psycho-Tropy, który organizuję od dwóch lat w Kinie Kosmos Centrum Sztuki Filmowej, to spotkania edukacyjne, skierowane do wszystkich, którzy interesują się tajnikami ludzkiej psychiki.

Główną osią tematyczną zajęć są zachowania ludzkie, takie jak: przemoc, gniew, złość. Wszystkie filmy poruszają problematykę narodzin tych zjawisk.

Jak mówi Paczyńska-Jasińska, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Filmowe Psycho-Tropy” jest następstwem tych działań.

- Uważam, że film ma w sobie nieodkryte tajemnice i warto o nich dyskutować – dodaje.

FOT: Rafał Klimkiewicz

Tegoroczna edycja konferencji organizowana jest pod hasłem „Zastosowanie filmów w edukacji i profilaktyce”.  

- Adresowana jest do naukowców i praktyków. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy badaczy filmu i ich percepcji: psychologów, pedagogów, filmoznawców, kulturoznawców  i przedstawicieli dziedzin pokrewnych, a także osoby wykorzystujące film w edukacji i profilaktyce, nauczycieli, wykładowców i edukatorów - mówi dr Agnieszka Skorupa, z Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jak wyliczają organizatorzy konferencji, zaplanowano 9 krótkich wykładów, prawie 70 wystąpień podczas 9 sesji tematycznych i 2 sesji studenckich.

Program i rejestracja: TUTAJ

- Oprócz tego odbędzie się panel dyskusyjny "Czy film może leczyć? O terapeutycznym, psychoedukacyjnym i profilaktycznym znaczeniu filmu" oraz 8 warsztatów dla nauczycieli i osób wykorzystujących film w działaniach edukacyjnych. Program jest bardzo bogaty - mówi Michał Brol, przewodniczący komitetu organizacyjnego z ramienia Uniwersytetu Śląskiego.

Konferencja organizowana przez Uniwersytet SWPS i Uniwersytet Śląski odbędzie się 26-27 kwietnia 2017 w Katowicach.

Do 15 kwietnia można zgłaszać chęć biernego uczestnictwa w konferencji. Pierwszy dzień konferencji zakończony zostanie pokazem filmowym z prelekcją eksperta w katowickim Kinie Kosmos Centrum Sztuki Filmowej.

 

Czytaj więcej