Czytasz: Feta w Zabrzu! Górnik wraca do europejskich pucharów!

Feta w Zabrzu! Górnik wraca do europejskich pucharów!

Górnik Zabrze pokonał Wisłę Kraków 2:0

Żeby awansować zabrzanie musieli pokonać zespół z Krakowa, a piłkarze Jagielloni Białystok musieli pokonać Wisłę Płock, która do tej pory zajmowała 4. miejsce. I dokładnie tak się stało!

"Jaga" wygrała z piłkarzami z Płocka 2:1. Jednak jeszcze więcej powodów do radości mają w Zabrzu! Na stadionie im. Ernesta Pohla był dzisiaj komplet. 24 563 kibiców oglądało jak Górnik pokonuje Wisłę Kraków 2:0 po kapitalnych bramkach Szymona Matuszka i Igora Angulo.

Górnik Zabrze zajmuje 4. miejsce LOTTO Ekstraklasy i po raz pierwszy w historii wystąpi w Lidze Europy UEFA.

14-krotni mistrzowie Polski powracają do europejskich pucharów po 23 latach! Ostatni raz kibice z Zabrza mieli okazję oglądać swój klub w podobnych rozgrywkach w 1995 roku. Wtedy Górnik grał w Pucharze Intertoto zajmując 5. miejsce.

Dzisiaj w Zabrzu feta! Mecz był ciężki i emocjonujący. Nie tylko zabrzanie walczyli o przepustkę. Zwycięstwo Wisły oznaczałoby jej powrót do europejskich pucharów po 6 latach. Stawka była więc wysoka.

Walka była wyrównana. Piłkarze białej gwiazdy byli częściej w posiadaniu piłki. Nie potrafili tego wykorzystać. Już w 31. minucie Zabrze prowadziło 1:0. Trójkolorowi zrobili to, co wychodzi im najlepiej - zdobyli bramkę po stałym fragmencie gry. Z rzutu wolnego w pole karne dograł Rafał Kurzawa, a głową piłkę do siatki skierował Szymon Matuszek.

W II połowie w piłkarzy Górnika wstąpiły nowe siły i od początku kontrolowali sytuację na boisku, chociaż "Biała Gwiazda" nie odpuszczała. W 77. minucie była szansa na podwyższenie na 2:0. Piłka wylądowała w siatce po wrzutce Kurzawy, ale sędzia słusznie nie uznał gola z powodu spalonego. Sytuację jeszcze przeanalizowano za pomocą systemu VAR, by nie było żadnych wątpliwości. Chwilę później Wisła mogła doprowadzić do wyrównania, ale kapitalną interwencją popisał się Loska, który odbił piłkę po mocnym uderzeniu z rzutu wolnego.

Niewykorzystane sytuacje się mszczą. W 87. minucie Igor Angulo trafił do pustej bramki Wisły.

Składy:

Górnik Zabrze: Tomasz Loska - Mateusz Wieteska, Dani Suarez, Paweł Bochniewicz, Adrian Gryszkiewicz - Daniel Liszka (65' Damian Kądzior), Szymon Matuszek, Szymon Żurkowski, Rafał Kurzawa - Daniel Smuga (74' Wojciech Hajda), Igor Angulo.

Wisła Kraków: Julian Cuesta - Tomasz Cywka, Marcin Wasilewski (77' Paweł Brożek), Zoran Arsenić, Jakub Bartkowski - Nikola Mitrović, Vullnet Basha (83' Petar Brlek), Pol Llonch - Tibor Halilović, Carlitos, Jesus Imaz (75' Kamil Wojtkowski).

Żółte kartki: Mateusz Wieteska, Paweł Bochniewicz, Szymon Żurkowski, Wojciech Hajda (Górnik Zabrze) oraz Vullnet Basha, Pol Llonch, Paweł Brożek (Wisła Kraków).