Czytasz: Festiwal w Cannes: czas start!

Festiwal w Cannes: czas start!

Kto zabłyśnie na czerwonym dywanie? Kto odsłoni ciało? Kto zgarnie Złotą Palmę?

Złote Palmy to najważniejsze nagrody filmowe, zaraz po Oscarach. Festiwal filmowy w Cannes ściąga gwiazdy z całego świata. Dobrze jest zaprezentować wymyślną kreację na czerwonym dywanie. Lazurowe Wybrzeże oferuje dużo słońca, ale słynie z porywistych wiatrów.

Brigitte Bardot na plaży i dziennikarz pod sukienką 

Do historii przeszły zdjęcia gwiazd, których podwinięte sukienki odsłaniały pośladki czy biust. Jessica Chastain, tegoroczna jurorka w konkursie głównym, zaplątała się w kreację, podobnie jak Cheryl Cole czy Emma Stone. A jeśli akurat nie wieje, aktorki i modeli zakładają kontrowersyjne i bardzo skąpe sukienki odsłaniające piersi, biodro, a nawet pośladki.

Najodważniejsze kreacje należą do Belli Hadid, Madonna wystąpiła w spiczastym staniku, Milla Jovovich w staniku z łańcuszków, a Nabilla Benattia pozowała do zdjęć z odsłoniętą piersią.

Na plaży w Cannes opalała się Brigitte Bardot. Biust prezentowała Simone Silva, a mięśnie Arnold Schwarzenegger. Sacha Baron Cohen paradował w swoim słynnym kostiumie kąpielowym na szelkach. Z bukietem kwiatów pozowała księżna Diana. Paparazzi fotografowali zaawansowaną ciążę Angeliny Jolie, a ukraiński dziennikarz Vitalii Sediuk, wszedł pod sukienkę Ameriki Ferrery. Na czerwonym dywanie nie mogło zabraknąć też słynnych par: Sophii Loren i Carlo Pontiego, Johnny Deppa i Kate Moss, Yoko Ono i Johna Lennona czy Nicole Kidman i Toma Cruise’a.

Co nas czeka w tym roku?

Festiwal startuje w środę (17 maja) i potrwa do 28 maja. O Złotą Palmę powalczy 19 filmów. W zeszłym roku uhonorowano Kena Loacha i jego brytyjski film „Ja, Daniel Blake”. Tym razem, wśród konkursowych dzieł nie ma polskich tytułów, ale rodzimych akcentów nie zabraknie. Widzowie, w tym zaproszony Lech Wałęsa, zobaczą zrekonstruowanego cyfrowo „Człowieka z żelaza” Andrzeja Wajdy, który Złotą Palmę dostał w 1981 roku. Swój udział potwierdzili Krystyna Janda, Allan Starski, Krzysztof Zanussi, Paweł Pawlikowski czy Małgorzata Szumowska.

Premierowo, choć poza konkursem, zostanie pokazany najnowszy film Romana Polańskiego. „Prawdziwa historia” to opowieść pisarki o jej matce samobójczyni, a w główne role wcieliły się Emmanuelle Seigner i Eva Green.

Publiczność festiwalu zobaczy też dwa polskie filmy. Polsko-izraelską koprodukcję "Scaffolding" ("Rusztowanie") w reż. Matana Yaira oraz krótkometrażową fabułę "Najpiękniejsze fejerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej. Na festiwalu pokazana będzie m.in. francusko-litewsko-ukraińsko-polska koprodukcja "Szron" ("Frost") w reż. Sharunasa Bartasa z udziałem Vanessy Paradis i Andrzeja Chyry. Aktorzy wcielili się w role korespondentów wojennych na dotkniętej konfliktem Ukrainie. "Koniec widzenia" w reż. Grzegorza Mołdy, powalczy z kolei o Złotą Palmę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

Almodóvar zadecyduje

O tym, kto zdobędzie tegoroczną statuetkę zdecyduje jury w składzie: Pedro Almodóvar, Jessika Chastain, Will Smith, Fan Bingbing i Agnès Jaoui, Paolo Sorrentino, Maren Ade i Park Chan-wook oraz Gabriel Yared. 

Podczas 70. Festiwalu Filmowego w Cannes, po raz jedenasty wręczona zostanie Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz. O nagrodę ubiegają się trzy scenariusze polskich twórców: Anny Kazejak i Przemysława Nowakowskiego, Agnieszki Zwiefki i Kuby Czekaja, absolwenta katowickiej filmówki.

Czytaj więcej