Czytasz: Ferie na nartach. W którym kraju najtaniej

Ferie na nartach. W którym kraju najtaniej

W których krajach tankować, aby nie przepłacić? Gdzie karnety są najtańsze? Podpowiadamy.

Trwa sezon zimowych urlopów. Rozpoczęły się ferie w kolejnych województwach, m.in. w Śląskiem. Polacy najchętniej wyjeżdżają do Austrii - ten kierunek wybiera blisko 30% osób wyjeżdżających na narciarski urlop.

Choć narzekamy na wysokie koszty paliwa w naszym kraju, warto wyjechać z Polski z pełnym bakiem. Za granicą ceny paliwa są wyższe.

W których krajach tankować, aby nie przepłacić? Gdzie karnety są najtańsze? Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo na stoku i ustrzec się przed utratą dużej ilości pieniędzy w razie nieszczęśliwego wypadku - między innymi o tym w najnowszym raporcie poświęconym zimowym wyjazdom Polaków.

Austria najchętniej wybierana

Niezmiennie od wielu lat ulubionym miejscem zimowych wyjazdów Polaków są austriackie Alpy -  w ubiegłym sezonie Austrię jako cel narciarskiego wypadu obrało aż 28,6% rodaków. Na podium najpopularniejszych destynacji znalazły się także Włochy (24,3%) oraz Czechy (19,7%) i Słowacja (15,9%), podaje porównywarka ubezpieczeń narciarskich rankomat.pl.

Paliwo? Najtańsze w Polsce

Większość planujących zimowy wyjazd, decyduje się na podróż samochodem. Przed wyruszeniem w trasę, warto sprawdzić ceny paliwa w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Okazuje się, że najlepiej zatankować samochód do pełna przez wyjazdem z Polski. Średnia cena 95-oktanowego paliwa wynosi w naszym kraju 4,70 zł. W Czechach jest ono 30 groszy droższe. W Austrii koszt litra paliwa wynosi średnio 5,20 zł, na Słowacji 5,25 zł. Najdrożej zapłacimy we Włoszech (6,65 zł), Francji (6,22 zł) i Niemczech (5,70 zł).

Licząc koszty podróży, trzeba pamiętać o winietach.

10-dniowa winieta w Austrii kosztuje około 37,5 zł .

Planując trasę przez Czechy, za 10-dniową winietę zapłacimy około 50,8 zł.

Na Słowacji koszt 10-dniowej winiety to wydatek około 41,6 zł.

We Włoszech wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty za przejazd autostradami reguluje się gotówką bądź kartami magnetycznymi VIACARD o wartości 25, 50 i 75 euro, które obowiązują dla wszystkich rodzajów pojazdów i zachowują ważność do momentu wyczerpania kredytu.

Skipassy - Ile kosztują?

Dla dorosłych najtaniej w Czechach i na Słowacji, dla dzieci we Włoszech i Austrii.

Cena 6-dniowego karnetu dla osoby dorosłej w najpopularniejszych ośrodkach waha się od 176 EUR w Szpindlerowym Młynie (Czechy) i 199 EUR w Tatrzańskiej Łomnicy (Słowacja) do 249 EUR w Zillertal, 252 EUR w Kaprun i 285 EUR w Soelden. Z kolei karnety dla dzieci najtańsze są w Val Di Sole 107 EUR, Zillertal 112 EUR i Stubai 112 EUR, podaje serwis skionline.pl.

Najdroższy nieszczęśliwy wypadek – nawet 400 000 zł

Szacując wydatki związane z zimowym urlopem, trzeba pamiętać, że za koszty ratownictwa w górach nie zapłacimy nic wyłącznie w naszym kraju. Planując zagraniczny urlop z szusowaniem na stokach, warto mieć świadomość, jak wysokie koszty będziemy musieli pokryć, w razie nieszczęśliwego wypadku na stoku. Często idą one w dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych, co obrazują poniższe przykłady:

Mężczyzna doznał złamania obojczyka w efekcie wypadku na wysoko położonym stoku w Austrii. Konieczna była akcja ratunkowa z udziałem helikoptera oraz operacja na miejscu w Austrii. Łączny koszt całej akcji wyniósł 41 995 zł, w tym akcja ratunkowa: 15 340 zł i leczenie szpitalne 26 655 zł.

Jak być Polakiem mądrym przed szkodą?

Średnio za polisę narciarską płacimy 123 zł ale cena zmienia się znacząco w zależności od długości ubezpieczenia/wyjazdu.

41% polskich narciarzy decyduje się na wyjazd o długości od 4 do 7 dni - za ubezpieczenie swojego wyjazdu płacą średnio 79 zł.

Nieco mniejszą popularnością cieszą się wyjazdy długości 8-14 dni (39%) a średnia cena polisy wynosi 139 zł.

19% polskich narciarzy szusuje do 3 dni i płaci za polisę średnio 24 zł.

Źródło:  raport RanKING 

Czytaj więcej