Czytasz: Ferie w Twoim mieście
Ferie w mieście nie muszą być nudne. Miasta Śląska i Zagłębia przygotowały szereg atrakcji dla dzieci w okresie zimowych wakacji. Sprawdź najciekawsze propozycje!

Ferie zimowe 2017 dla województwa śląskiego wypadają w okresie od 16 - 29 stycznia.  Szacuje się, że z ferii skorzysta ponad 600 tysięcy uczniów. Niektórzy wyjadą na zimowisko, a niektórzy będą cieszyć się atrakcjami oferowanymi przez miasto - jest w czym wybierać!

Zanim jednak zaplanujecie dziecku wycieczkę pamiętajcie, że każdy wypoczynek, nawet ten jednodniowy, musi być zgłoszony do Kuratorium Oświaty. W ten sposób rodzice mogą mieć pewność, że dziecko jest pod fachową opieką, a wycieczka, czy zajęcia są kontrolowane przez wskazaną instytucję.

ferie w katowicach 2017

Pałac Młodzieży w ramach Akcji Zima przygotował dla dzieci wiele ciekawych form spędzenia wolnego czasu. W programie możemy znaleźć m.in. zajęcia sportowo-rekreacyjne na pływalni, warsztaty piosenki, grafiki, czy ceramiki. Uczniowie szkół podstawowych w tym czasie będą mogli zgłębić wiedzę na temat fizyki i robotyki, wspólnie badać przyrodę, pouczyć się technik tworzenia "eko-dizajnu", czy brać udział we wspólnych projekcjach filmowych. Pełen program Akcji dostępny na stronie Pałacu Młodzieży.

Miejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny organizuje akcję "Ferie z Książką". Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „W labiryncie straszliwości” i będzie dedykowana grozie i mrocznym historiom. Więcej informacji na stronie znajdziecie na stronie katowickiej MBP.

Kino Kosmos przygotowało specjalny cykl filmów na czas ferii pod hasłem „Spotkanie z przygodą”. Zobaczyć będzie można sześć ciekawych europejskich produkcji dla młodych widzów. Seanse w katowickim kinie Kosmos odbywać się będą w feryjne wtorki o godz. 10 i 12 oraz w piątki o godz. 12.

ferie w tychach 2017

Teatr Mały, Pasaż Kultury Andromeda oraz Miejska Galeria Sztuki "Obok" zapraszają dzieci i młodzież na projekcje bajek oraz zajęcia kreatywne. W trakcie ferii w mieście będzie możliwość udziału w warsztatach graficznych, podczas których uczestnicy wykonają druk odbitek na prawdziwej prasie graficznej.

Ponadto, w Muzeum Miejskim czekają na uczniów szereg warsztatów połączonych z wystawą Tyskiej Galerii Sportu oraz tańce i zabawy śląskie.  Biblioferie z kolei zachęcają dzieci do wspólnych gier i zabaw, którym będzie towarzyszyć książka.

ferie w bytomiu 2017

W repertuarze okresu ferii Muzeum Górnośląskiego znalazły się m.in. Muzealne hity – najpopularniejsze, uwielbiane przez dzieci i ich rodziców warsztaty, które "inspirują, pobudzają wyobraźnię i wyzwalają wiele pozytywnych emocji". W ramach warsztatów uczniowie dowiedzą się m.in. jak zostać artystą, kim jest drapieżnik oraz poznają tajniki archeologii oraz starożytnego Egiptu.

źródło: dsd.pl

Ponadto, można szusować na "Dolinie". Obiekt czynny jest codziennie od 9 do 21, a ceny uzależnione są m.in. od czasu zjazdu. Indywidualne kosztują od 9 do 80 zł, rodzinne od 8 do 50 zł, zaś grupy zorganizowane poszusują tu od 7 do 40 zł. Za jeden zjazd zapłacimy 2,5 zł w dni powszednie oraz 3 zł w weekendy, ferie i święta. Na miejscu wypożyczymy niezbędny sprzęt.

ferie w mikołowie 2017

Mikołów zachęca spędzaniem ferii zimowych z Objazdowym Domem Kultury w OSP Bujaków. W programie znajdują się animacje i zajęcia teatralne dla najmłodszych. Dzieci będą miały okazję pobawić się, spędzić ciekawie czas i nauczyć się czegoś nowego. Dla młodzieży przygotowane są zajęcia teatralno-ruchowe, podczas których powstanie pokaz powarsztatowy. W ostatni dzień zajęć odbędzie się pokaz mini spektaklu dla rodziców i dzieci.

ferie w zabrzu 2017

Wydział Kultury i Sportu oraz Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu zapraszają uczniów do korzystania z zajęć podczas zimowych ferii w placówkach oświaty, tj. w szkołach podstawowych i gimnazjach. W programie są gry, zabawy, wyjazdy na basen, wycieczki do kina, kopalni Guido, warsztaty, spacery, oraz półkolonie. Z kolei w Miejskiej Bibliotece Publicznej po raz 21. organizowana jest akcja „Zima w bibliotece – 2017”. Będzie ona prowadzona w jedenastu filiach. Wzorem wcześniejszych lat kontynuowana będzie ogólnopolska akcja „Głośnego Czytania Dzieciom”. Nadal propagowana będzie wśród dzieci wiedza na temat Zabrza, jego historii, zabytkowych obiektów oraz instytucji kultury. Planowane są wspólne wyjścia do kina, konkursy, quizy, zabawy ruchowe, czy plastyczne. Więcej informacji znajduje się w informatorze miejskim.

ferie w Gliwicach 2017

W Centrum Sportowo-Kulturalnym Łabędź (ul. Partyzancka 25) będzie się działo – siły połączą Młodzieżowy Dom Kultury i Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych. Będą warsztaty, zajęcia sportowe i bal karnawałowy. W okresie ferii będą organizowane warsztaty dla dzieci i młodzieży. Będzie można nauczyć się rękodzieła artystycznego, potrenować karate i szermierkę japońską, opanować podstawy gry na gitarze, a nawet poznać trochę kultury regionalnej.

Kino Amok zachęca dzieci i młodzież do udziału w "Filmowym Zimowisku".  W kinie zaplanowano projekcje najlepszych animacji i filmów aktorskich dla młodych widzów, a także specjalne warsztaty poświęcone X muzie. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak powstaje muzyka do filmu i jaką odgrywa w nim rolę. Mali muzycy samodzielnie spróbują udźwiękowić film, korzystając z najróżniejszych instrumentów perkusyjnych. Do dyspozycji dzieci i rodziców będą djembe, conga, bongosy, shakery, a nawet bum bum rurki.

ferie w sosnowcu 2017

Miasto Sosnowiec przygotowało wiele ciekawych i bezpłatnych atrakcji dla swoich najmłodszych mieszkańców. Za darmo będzie można pojeździć na nartach, łyżwach, popływać na krytej pływalni i nauczyć się nurkować.

Nie trzeba jechać daleko, żeby poczuć się jak w górach. W Sosnowcu można pojeździć na nartach, desce lub sankach na tzw. Górce Środulskiej. Wyciągi narciarskie będą czynne codziennie w godz. 10-22. Od poniedziałku do piątku, do godz. 15:00 wyciągi udostępniane bezpłatnie dzieciom i młodzieży zamieszkałym na terenie miasta Sosnowca lub uczęszczającym do szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na terenie miasta Sosnowca. Dzieci na miejscu będą mogły także za darmo nauczyć się jeździć na nartach lub snowboardzie.

Sosnowieckie dzieci oraz młodzież będą mogli skorzystać za darmo z miejskiej ślizgawki na Stadionie Zimowym przy ul. Zamkowej 4 na tafli "A" oraz "B" (tafli naturalnej) oraz przy Al. Zwycięstwa. Na Stadionie Zimowym uczniowie będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych lekcji nauki jazdy na łyżwach.

Dzieci skorzystają bezpłatnie z pływalni przy ul. Żeromskiego oraz ul. Hubala Dobrzańskiego.

ferie w Dąbrowie górniczej 2017

Akcja Zima, to taka akcja, by zamiast lenistwa wybrać kreatywne spędzenie czasu, a jest w czym wybierać, ponieważ od 16 do 27 stycznia w siedzibie pałacu, Domu Kultury Ząbkowice, klubach osiedlowych i świetlicach środowiskowych odbędą się bezpłatne zajęcia dla dzieci i osób młodych. W drugiej połowie ferii, przyjdzie czas dla zwolenników wyrażania siebie za pomocą tańca. Od 23 do 27 stycznia na dzieci i młodzież od lat 8, czekają zajęcia z hip-hopu i breakdance – wystarczy się zapisać i przynieść obuwie zmienne

W okresie ferii zimowych w kinie Kadr nie zabraknie seansów dla dzieci i młodzieży. Łącznie będzie można obejrzeć bezpłatnie pięć różnych produkcji dedykowanych zarówno dla najmłodszych widzów (Przygody Finna, Trolle, Vaiana: Skarb Oceanu) jak i dla troszkę starszych w wieku powyżej 12 lat (Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, Osobliwy dom Pani Peregrine). Wszystkie filmy oprócz Przygód Finna będą wyświetlane zarówno w 2D jak i w technologii 3D.

Planujesz spędzić ferie zimowe w mieście?

Czytaj więcej