Czytasz: Tego przejścia już dawno miało nie być!

Tego przejścia już dawno miało nie być!

Po wczorajszym wypadku, to już kolejna obietnica. Wcześniej zginęła tam dwójka dzieci.

Policja wyjaśnia okoliczności wczorajszego wypadku, do którego doszło w Tychach. 43-letni kierujący fiatem potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych 54-letnią kobietę. Poszkodowana z obrażeniami nogi trafiła do szpitala.

Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa 

Przypomnijmy: wczoraj około godziny 18 policjanci otrzymali informacje o zdarzeniu drogowym na ul. Towarowej w Tychach. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 43-letni kierujący fiatem Panda, jadąc w kierunku ul. Cielmickiej, nie ustąpił pierwszeństwa pieszej przechodzącej przez oznakowane przejście dla pieszych.

54-letnia poszkodowana z obrażeniami nogi trafiła do szpitala. Kierowca był trzeźwy, zostało mu zatrzymane prawo jazdy za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zginęła tu dwójka dzieci 

Przypomnijmy również, że 17 grudnia 2015 roku na tym samym przejściu zginęło dwoje dzieci. W czteroletnią dziewczynkę i jej rocznego brata wjechał 64-letni mikołowianin.

Przejście dla pieszych na ul. Towarowej do tej pory zostało dodatkowo oświetlone, przed przejściem z obydwu stron jezdni zamontowano też pasy akustyczne, a prędkość ograniczono tu do 40 km/h.

Dalej tu niebezpiecznie 

Policja przyznała, przejście w dalszym ciągu jest niebezpieczne. W związku z tym podjęto decyzję o jego likwidacji i przeniesienia go w rejon ronda. Policja likwidację przejścia zapowiadała już dwa lata temu, według ówczesnych ustaleń miało go nie być już w zeszłym roku. Tymczasem przejście dalej funkcjonuje. Kiedy więc zniknie? Barbara Kołodziejczyk rzecznik prasowy tyskiej policji, nie podaje konkretnych terminów, ale zapewnia:

- Projekt w tym zakresie został już zatwierdzony przez wymagane instytucje, czekamy na jego realizację – informuje Kołodziejczyk.

 


Tyska policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

- Pamiętajmy, że droga hamowania na śliskiej jezdni jest dłuższa. Niesprzyjające warunki atmosferyczne wymagają od nas szczególnej czujności – mówi rzecznik.

Policja apeluje, by wsiadając za kierownicę pamiętać o:
- zmniejszeniu prędkości
- zwiększeniu odstępu od poprzedzającego samochodu
- dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze
- bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego
- podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania
- włączeniu świateł mijania

Pieszy z kolei powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania i przechodzić jedynie w momencie, kiedy będzie mieć pewność, że samochód zatrzymał się, aby go przepuścić. Piesi muszą pamiętać również o odblaskach.

Potrącenie w Tychach na Towarowej:

fot. Tomasz Pestka

Czytaj więcej