Czytasz: Fala studentów na ulicach Katowic. “Ulice są nasze!”

Fala studentów na ulicach Katowic. “Ulice są nasze!”

02:23
Juwenalia Śląskie czas zacząć! Przez Katowice przeszła fala rozbawionych studentów. Hucznym korowodem rozpoczęli swoje majowe święto.

Godzina 12. Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego ruszyli z ulicy Bogucickiej w kierunku centrum. Jedni przebrani za Pokemony, drudzy za wikingów. Rozbawieni, tanecznym krokiem przeszli ulicami 1 Maja oraz Warszawską po to, by przywitać swoich kolegów z Uniwersytetu Śląskiego na ul. Bankowej. Po połączeniu swoich sił ze studentami UŚ oraz prywatnych uczelni, żwawym krokiem poszli w kierunku centrum miasta.

Pasażerowie autobusów, tramwajów, nie potrafili ukryć swojego zdziwienia na widok żaków.

ZOBACZ FILM:

Korowód godzinę po rozpoczęciu dotarł pod pomnik gen. Józefa Ziętka, gdzie prawdziwa impreza dopiero się rozkręciła. Studenci mimo deszczu pląsali w rytm muzyki, biorąc udział w konkursach organizowanych przez studenckie samorządy.

MIASTO W RĘKACH STUDENTÓW

Tradycyjnie Samorząd Studencki na mecie korowodu odebrał od władz klucz do bram miasta. Nastąpiło symboliczne przejęcie Katowic przez studentów. Od wtorku do soboty to oni będą sprawiać pieczę nad stolicą Górnego Śląska, imprezując przy tym do rana w katowickich klubach oraz w piątek i sobotę na Muchowcu podczas Totalnej Inwazji Studentów.

>> ZOBACZ HARMONOGRAM JUWENALIÓW 2017 <<

Oficjalne przejęcie miasta.

JUWENALIA 2017

Jak poinformował rzecznik imprezy Marek Adamczyk, Juwenalia Śląskie to wydarzenie organizowane w ramach współpracy samorządów studenckich ośmiu śląskich uczelni wyższych: Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Śląskiej, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, Wyższej Szkoły Technologii Informatycznej w Katowicach, Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach oraz Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.

Według szacunków organizatorów, w ubiegłorocznych koncertach (również podzielonych na trzy dni) każdorazowo wzięło udział od ok. 8 do 12 tys. osób.

Czytaj więcej