Czytasz: Fala protestów. Najpierw Praktiker, teraz Tesco

Fala protestów. Najpierw Praktiker, teraz Tesco

Pracownicy Tesco zbulwersowani podwyżkami "na waciki" będą strajkować m.in. w Katowicach oraz w Tychach.

PODWYŻKA "NA WACIKI"

Przypomnijmy, że Tesco Polska zaproponowało podwyżkę wynagrodzeń o 50 zł brutto miesięcznie na etat pracowniczy. Pracownicy nazwali tę propozycję "dodatkiem na waciki". Przedstawiciele WZZ "Sierpień 80" już w lutym br. wystąpili z żądaniem wzrostu wynagrodzeń o 400 zł dla pracowników podstawowych, koordynatorów i pracowników magazynów i o 200 zł dla kierowników oraz 150 zł premii absencyjnej, a także o wprowadzenie nagród jubileuszowych.

>> CZYTAJ: PODWYŻKI W TESCO. "NA WACIKI" <<

PROTESTY JUŻ W TYM TYGODNIU

Jak informują związkowcy z WZZ Sierpień 80', pracownicy Tesco organizują ogólnopolską kampanię przed marketami Tesco na rzecz podwyżek płac i poprawy warunków pracy.

- Ofertę płacową przedstawioną nam przez pracodawcę trudno traktować poważnie. To kpina! - oburzają się związkowcy.

Pierwsze protesty odbędą się już w tym tygodniu - w czwartek (25.05) w Katowicach i Opolu. Pierwsze pikiety przed marketami odbędą się już w  tym tygodniu, w czwartek 25 maja
- w Katowicach, godz. 10, przed Tesco w CH "Silesia", parking od str. ul. Baildona i Ściegiennego,
- w Opolu, godz. 14, przed Tesco w DH "Opolanin", Pl. Teatralny 13.

- Tesco jest chyba jedyną siecią handlową w Polsce, która nie dokonała jeszcze podwyżek płac. W handlu wielkopowierzchniowym nie zarabia się kokosów, a obowiązków nałożonych na pracowników jest całe mnóstwo - mówi Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca "Sierpnia 80" w Tesco. - Czas wyzysku minął! Pracownicy Tesco ciężko i uczciwie pracują, dostając niewspółmiernie niskie wynagrodzenie. Jest to niesprawiedliwe! Zagraniczne koncerny handlowe traktują zatrudnianych w Polsce pracowników jak tanią siłę roboczą. Na to nie ma naszej zgody - dodaje.

Związkowcy rozdawać będą ulotki klientom Tesco. Bo jak twierdzą, pracownicy i klienci sieci handlowych mają wspólne interesy.

- Pracownik marketu dobrze wynagradzany to efektywny pracownik. Tam zaś gdzie płace są skandalicznie niskie – tam ciągła rotacja pracowników, a zatem i gorszy komfort robienia zakupów. Bo przeszkolenie i wdrożenia pracownika jest czasochłonne. Duża liczba otwartych kas, małe kolejki do nich oraz do lad z wędlinami, mięsem i nabiałem, a także dobre zatowarowanie półek sklepowych – to możliwe jest tylko wtedy, gdy sieci handlowe nie oszczędzają na pensjach dla pracowników i zatrudniają ich wystarczająco dużo - przeczytać można w ulotce.

W kolejnych tygodniach akcje przeprowadzone zostaną m.in. w:

- Lublinie (1.06),
- Radomiu (1.06),
- Gdyni (8.06),
- Bydgoszczy (9.06),
- Tychach (13.06),
- Rzeszowie (22.06),
- i w Krakowie (22.06).

NIEWYKLUCZONY STRAJK

WZZ "Sierpień 80", NSZZ "Solidarność 80", OPZZ "Konfederacja Pracy" i ZZ Pracowników Handlu wszczęły w minionym tygodniu spór zbiorowy z Tesco Polska. Związkowcy nie wykluczają dalszych protestów, a nawet strajku właściwego.

źródło: materiały prasowe

Czytaj więcej