Czytasz: Facebook przypomina o znanej postaci

Facebook przypomina o znanej postaci

Kogo honoruje 18 lipca?

Facebook i 100. rocznica urodzin Nelsona Mandeli

18 lipca wypada setna rocznica urodzin Nelsona Mandeli. Przypomina o niej Facebook, tworząc specjalny "In memoriam Nelsona Mandeli". Użytkownicy portalu mogą zobaczyć specjalny obrazek wraz z informacją:

"W setną rocznicę urodzin Nelsona Mandeli, wspominamy byłego prezydenta Republiki Południowej Afryki jako orędownika praw człowieka, godności i wolności. Wyobraźmy sobie, jak mógłby wyglądać świat, gdyby każdy brał z niego przykład i starał się pomóc innym ludziom."

Kim był Nelson Mandela?

Nelson Rolihlahla Mandela urodził się 18 lipca 1918 w Mvezo, zmarł 5 grudnia 2013 w Johannesburgu. Był południowoafrykańskim politykiem, prezydentem Republiki Południowej Afryki w latach 1994–1999, jednym z przywódców ruchu przeciw apartheidow.

Nelson Mandela działał na rzecz praw człowieka, był mężem stanu, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. W Republice Południowej Afryki nazywany był również „Madiba” (nazwa jednego z klanów ludu Xhosa), a także „tata”, co często rozpisywano jako: „Ojciec Narodu”. Był zarówno najstarszym (złożył urząd w wieku 81 lat), jak i najdłużej żyjącym prezydentem RPA (zmarł mając 95 lat).