Czytasz: Europosłowie zdecydowali. Europejski internet się zmieni

Europosłowie zdecydowali. Europejski internet się zmieni

Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w sieci.

W Strasburgu zapadła decyzja o przyszłości sieci. Głosami 348 za, 274 przeciw i 36 wstrzymujących Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich. Nowe przepisy wzbudzają sporo kontrowersji. Przez jej przeciwników nazwana została "ACTA2".

Szczególnie głośno było o artykule 13. Ten wprowadza obowiązek filtrowania treści pod kątem praw autorskich. Z kolei artykuł 11. określa tzw. prawa pokrewne dla wydawców prasowych.

Przepisy art. 13. nie będą obejmowały encyklopedii internetowych, archiwów edukacyjnych i naukowych oraz tzw. platform pasywnych (np. Dropbox), platform w ramach otwartego dostępu, platformy sprzedażowe jak Ebay czy Amazon i wszystkie platformy, których głównym celem nie jest dostęp do treści objętych prawem autorskim. Regulacjami nie będą objęte też prace internautów takie jak memy czy gify.

Pozostałe witryny muszą podpisać umowy regulujące zasady korzystania z treści chronionych prawem autorskim. Brak odpowiedniej licencji będzie jednoznaczny z koniecznością usunięcia treści wskazanych przez właściciela praw. Jeśli platforma nie dopełni obowiązków, będzie odpowiedzialna za nielegalne treści wprowadzane przez użytkowników.

Nowe prawo nie dotyczy prywatnego i niekomercyjnego użytkowania tekstów prasowych przez indywidualnych użytkowników, nie dotyczy również hiperlinków, a wraz z nimi krótkiego wyciągu z artykułu. Na mocy przepisów wydawcy mają obowiązek dzielenia się wpływami z nowego prawa z autorami danej publikacji.

Czytaj więcej