Czytasz: Muzyka świata w Katowicach. Będzie egzotycznie!

Muzyka świata w Katowicach. Będzie egzotycznie!

Nie musimy jechać na Bałkany czy do Rumunii. Muzyka z tamtych rejonów przyjedzie do nas. Przed nami Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków.

Najbardziej roztańczony festiwal w Katowicach ma już pięć lat! W tym roku jest zapowiedzią muzycznej uczty, jaka czeka w październiku wszystkich miłośników world music. W Katowicach odbędzie się wtedy World Music Expo, czyli WOMEX. Ale wcześniej, dwa czerwcowe wieczory Ogrodów Dźwięków wypełni najlepsza muzyka z krajów od Polski niedalekich – naszych bezpośrednich sąsiadów (Czechy i Słowacja) oraz rejonów nieco bardziej odległych, ale i tak nam bliskich – Węgier i Bałkanów.

Mimo geograficznej bliskości, szczególnie muzyka Czechów i Słowaków jest nam w większości nieznana. A mają się czym pochwalić!

Na południe i Tropem Tatarów  

W piątek (od godz. 19) goście z Bałkanów i Słowacji. Najpierw Słowacy z Pacora Trio, czyli wierność tradycji plus awangardowe brzmienie, world i etno music ze stałą obecnością jazzowej improwizacji. Po nich Madame Baheux – cztery świetne artystki reprezentujące Bułgarię, Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę.

Drugi dzień muzycznej uczty (od godz. 18) otworzy polska gwiazda. Karolinę Cichą określa się drugą Ewą Demarczyk. Najpierw zrobiła doktorat z poezji Adama Zagajewskiego, zagrała kilka tytułowych ról w Gardzienicach, potem stała się jednym z najoryginalniejszych głosów i talentów swojego pokolenia. Wraz z Bartem Pałygą zabiorą nas na azjatyckie stepy, tropem muzyki Tatarów. Potem wyruszymy na południe. Najpierw blisko, z czeskim zespołem PONK (skrzypce, węgierskie cymbały, kontrabas), a potem dalej – na Węgry. Mieszkający tam, mówiący po rumuńsku Romowie zwani są Oláh. Zespół Romengo gra i śpiewa właśnie Oláh Gipsy. Jeśli kochacie Gypsy Kings, nie może Was tam zabraknąć.

Festiwal odbędzie się w piątek i sobotę w Podcieniach Miasta Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2). Bilety kosztują 15 zł (na wybrany wieczór) i 20 zł (na cały festiwal). Dostępne są w sieci ticketportal.pl (m.in. punkt sprzedaży w Mieście Ogrodów), ticketpro.pl (m.in. salony Empik, sklepy Media Markt i Saturn) oraz kupbilecik.pl.

Czytaj więcej