Czytasz: Już nawet 30 chorych na Odrę w naszym regionie. To już epidemia?

Już nawet 30 chorych na Odrę w naszym regionie. To już epidemia?

Rośnie liczba chorych na Odrę w Śląskiem.

U 16 osób potwierdzono już chorobę, którego pierwsze ognisko odkryto w Pyskowicach w Gliwicach. Teraz chorzy są także w Cieszynie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Lublińcu, Sosnowcu, Tychach i w Żywcu. 14 osób czeka na ostateczną diagnozę. Rozpoznano u nich objawy kliniczne. To kolejne ogniska tej groźnej choroby zakaźnej w Polsce.

Tydzień temu w Pyskowicach chorobę zdiagnozowano u siedmiu osób. Do zarażenia doszło w centrum dystrybucyjnym popularnej sieci drogerii. W magazynie regionalnym w Pyskowicach kilkoro współpracowników zaraził pracujący tam Ukrainiec.

Odra jest chorobą wirusową, której sytuacja epidemiologiczna zachorowań od wielu lat była stabilna. Źródłem zakażenia jest człowiek w okresie zaraźliwości, czyli 1-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów takich jak gorączka i kaszel oraz 5 dni przed pojawieniem się wysypki. Zakaźność odry kończy 5 dni po wystąpieniu wysypki u człowieka. Dlatego też ciężko jest zapobiegać tej chorobie tylko i wyłącznie poprzez izolację osób zakażonych.  Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową, rzadziej przez skażone przedmioty. Okres wylęgania odry trwa 7-18 dni i może być dłuższy u osób dorosłych. Ministerstwo zdrowia ostrzega, że odra jest poważną chorobą, która może prowadzić bezpośrednio do śmierci.

– Statystycznie z powodu odry umiera jeden na tysiąc chorych – podkreśla minister Łukasz Szumowski. 

Odra jest chorobą przenoszoną drogą kropelkową. Została prawie całkowicie wyeliminowana dzięki powszechnemu obowiązkowi szczepień. Odra wraca. Stoi za tym spadek szczepień wśród dzieci w całej Europie oraz migrację z krajów gdzie nie ma obowiązku szczepienia przeciw odrze.

Objawy odry to: zapalenie spojówek, łzawienie oczu, światłowstręt, nieżyt błony śluzowej nosa i suchy kaszel. Na błonach śluzowych jamy ustnej na wysokości zębów trzonowych pojawiają się charakterystyczne białe plamki na czerwonym tle tzw. plamki Fiłatowa- Koplika. Pojawia się gorączka, która może osiągać wartości nawet do 40 stopni Celsjusza. Następnie w późniejszym okresie wysypka, która rozpoczyna się za uszami, na twarzy, przesuwa się na tułów i kończyny.

W Polsce obecnie szczepienie obowiązkowe przeciwko odrze realizowane jest preparatem skojarzonym przeciwko odrze, śwince i różyczce. Obecnie szczepienia są wykonywane u dzieci  od 13 do 15 miesiąca życia oraz w 10 roku życia (po 9 urodzinach dziecka) dawką przypominającą, zgodnie z Komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 31 października 2017 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na 2018 rok. Szczepienia ochronne przeciwko odrze zgodnie z programem są prowadzone od 1975 roku. Szczepienia są zalecane młodzieży i dorosłym nieuodpornionym. Za nieuodpornione uznaje się wszystkie osoby, które nie chorowały na odrę oraz wszystkie osoby, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki w odstępie 4 tygodni. Jeśli dorosły szczepiony był wcześniej preparatem monowalentnym przeciwko odrze to szczepienie przeciwko odrze śwince i różyczce należy traktować jako przypominające. Posiadanie odporności przeciwko odrze można ocenić z 96 proc. pewnością na podstawie badania serologicznego przeciwciał w klasie IgG.

Czytaj więcej