Czytasz: Epidemia nadejdzie od strony Czech

Epidemia nadejdzie od strony Czech

Grypa nie zna granic, boimy się, że wiele osób przywiezie tę chorobę z ferii.

Nadejdzie od strony Czech, by przez powiat cieszyński dotrzeć do stolicy Górnego Śląska. Co? Oczywiście grypa. Kiedy? Lada dzień.

Zwłaszcza że czeskie Ministerstwo Zdrowia już ogłosiło epidemię. Liczba zachorowań na grypę wzrosła u naszych sąsiadów aż o 18 procent w stosunku do poprzedniego tygodnia, a od początku sezonu grypowego w Czechach doszło już do 10 zgonów z powodu tej choroby. Najwięcej chorych jest w kraju libereckim, tuż przy polskiej granicy.

Według ostatnich dostępnych polskich statystyk, od 23 do 31 stycznia 2018 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 259.405 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 75,0 na 100 tys. ludności. U nas, na szczęście zgonów z powodu grypy jeszcze nie odnotowano. 

Czytaj: grypa 2018 oporna na szczepionki?

 - W woj. śląskim widzimy w ostatnich dniach wyraźny wzrost zachorowań na infekcje grypopodobne, ale jak do tej pory mamy tylko 5 potwierdzonych przypadków grypy. Szczyt zachorowań dopiero przed nami. Grypa nie zna granic, boimy się, że wiele osób przywiezie tę chorobę, wracając np. z nart w Czechach czy Austrii - mówi Silesion.pl rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach mgr Beata Kempa.

 CZYM JEST GRYPA?

Grypa jest ostrą chorobą wirusową, wywoływaną najczęściej przez wirusy grypy A i B, rzadziej C.

W tym sezonie są u nas zarówno wirusy A jak i B.

Namnażają się one w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni, natomiast największa zakaźność występuje 1 dzień przed i 3 do 5 dni po ustąpieniu objawów. Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami. Charakterystycznymi objawami klinicznymi są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie. Najczęściej zachorowania mają przebieg lekki lub umiarkowany, jednak w najcięższych przypadkach, zwłaszcza u osób z istniejącymi schorzeniami, choroba może skończyć się ciężkimi powikłaniami lub nawet śmiercią.

Dlatego trzeba się szczepić przeciw grypie!

 

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych.

Jakie są objawy kliniczne grypy?

1.Nagłe pojawienie się objawów
2. Gorączka najczęściej wysoka, ale u ok. 12% zakażonych gorączka nie występuje
3.Dreszcze
4.Bóle mięśniowe i stawowe
5.Ból głowy, ból gardła
6.Kaszel, katar
7. W ok. 25-30% przypadków wymioty i biegunka częściej u dzieci i młodzieży

Większość zachorowań przebiega łagodnie lub średnio-ciężko, a choroba ustępuje samoistnie po 5 – 7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg. 

 


Pamiętaj! Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych.

 

ZADBAJ O HIGIENĘ!

Myj ręce jak najczęściej - po każdej wizycie w toalecie, przed jedzeniem, po kontakcie z żywnością, zwierzętami oraz po kontakcie z chorą osobą. Pamiętaj, że jest to najlepsza metoda na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych;

Nie zapominaj o prawidłowej technice mycia rąk - myj je mydłem pod bieżącą, ciepłą wodą przez 20-30 sekund, rozprowadzając dokładnie po wszystkich powierzchniach dłoni i palców; 

W przypadku braku dostępu do bieżącej wody np. w podróży używaj chusteczek nasączonych środkami czystości na bazie alkoholu;

Podczas kichania i kasłania zasłaniaj nos i usta chusteczką higieniczną, a w miarę potrzeby staraj się oczyszczać nos z wydzieliny;

Pamiętaj, aby po zużyciu chusteczki higienicznej wyrzucić ją jak najszybciej do kosza, by nie stanowiła źródła zakażenia; 

Unikaj dotykania rękami śluzówek oczu, nosa i ust, ponieważ zwiększasz prawdopodobieństwo przeniesienia zarazków na powierzchnie użytkowe;

Wietrz pomieszczenie w którym przebywasz - nawet 3-4 razy dziennie przez 10 minut; 

Jeśli masz objawy grypy (kaszel, ból gardła, ból mięśni, ból głowy, dreszcze, osłabienie, biegunka) najlepiej zostań w domu - unikaj dużych skupisk ludzi, gdyż wirus łatwo przenosi się drogą kropelkową na inne osoby - i jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Czytaj więcej