Czytasz: Emocje zamiast wiat
00:51
Mieli je wymienić latem, a wymieniają dopiero teraz. Wiaty w Sosnowcu. Na 17 miejskich przystankach pasażerowie czekają pod chmurką. Nie trudno sobie wyobrazić emocje ludzi, kiedy leje i jest zimno.

- Mam tego dość – nie przebiera w słowach pani Dagmara, mieszkanka sosnowieckiego osiedla Wanda. Przystanek autobusowy przy ul. Andersa wciąż nie ma wiaty. I długo jeszcze mieć jej nie będzie. Według harmonogramu nowe wiaty pojawią się tu dopiero 21 października. - To niedorzeczne, żeby o takich sprawach nie pomyśleć wcześniej. Urząd miasta sam skazuje się na żale mieszkańców – mówi kobieta i mocniej naciąga na siebie puchową kurtkę.

Dlaczego nie latem?

Pasażerowie marzną też na m.in. na przystanku przy cmentarzu na Dańdówce, przy sosnowieckim rondzie Ludwik, pogońskim Klubie Kiepury i ul. Kościelnej. Łącznie na 17 przystankach tramwajowych i autobusowych. Większość pasażerów powtarza jedno: - Dlaczego teraz? - Takie inwestycje robi się z latem, kiedy człowiek nie musi chować się przed deszczem ani wiatrem – sugeruje starszy pan, który czeka na autobus przy ul. Kościelnej. Dodaje, że kilka dni temu do pracy jechał przemoczony do suchej nitki. - Uciekł mi autobus i ponad 20 minut stałem na tych ziąbie i deszczu – mówi mężczyzna.

Szyki popsuły procedury

Co ciekawe sosnowiecki urząd miasta, akcję wymiany ponad 50 wiat przystankowych ogłaszał już w lutym tego roku. Wtedy to przetarg wygrała warszawska firma AMS. - Dzięki takiej umowie wymiana wiat nic nas nie kosztuje. Firma będzie mogła umieszczać na przystankach reklamy, w zamian za to postawi nowe wiaty – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sosnowcu. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że AMS nie zaczął – jak było w planach – wymieniać wiaty latem. - Procedury się przedłużyły. Umowę podpisaliśmy później, stąd opóźnienia. Większość wiat gotowa będzie do końca września – mówił kilkanaście dni temu Łysy. Dziś już wiadomo, że opóźnienia będą większe. Zwłaszcza na przystanku „Dębowa Góra, Zakopiańska”, gdzie nowa wiata pojawić ma się dopiero 26 października.