Czytasz: Emerytura? Warto pracować dłużej!

Emerytura? Warto pracować dłużej!

03:42
Już za 4 miesiące kobiety w wieku 60 lat, a mężczyźni 65, będą mogli przechodzić na emeryturę. Rusza kampania informacyjna, która zachęca, żeby… pracować dłużej.

Emerytura w wieku 60 lat? Można, ale…

Wspólne przedsięwzięcie Solidarności, Kancelarii Prezydenta RP oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma zachęcić do dłuższej pracy. Dziś na kontynuowanie kariery zawodowej decyduje się 17 procent osób nabywających uprawnienia emerytalne. Kampania "Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego" ma przyczynić się do tego, że wskaźnik pracujących dłużej wzrośnie do 20-25 procent.

"Porozumienie między dwoma Dudami"

Podniesienie wieku emerytalnego spotkało się ze sprzeciwem Solidarności. Zdaniem Dominika Kolorza podobnego zdania było niemal 3 miliony Polaków, którzy złożyli swoje podpisy pod zorganizowaniem referendum emerytalnego. Do przywrócenia możliwości przejścia na emeryturę na zasadach sprzed reformy rzadu PO-PSL zobowiązał się kandydat na prezydenta Andrzej Duda.

- Podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet o 7 lat, a w przypadku mężczyzn do 67 roku życia była złamaniem zasad dialogu społecznego i umowy społecznej - mówi Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda zarzuca Grzegorzowi Schetynie, że wprowadza społeczeństwo w błąd.

- Mówienie o głodowej emeryturze, to jest hipokryzja. Ci ludzie doskonale o tym wiedzą, że nie tylko dłuższa praca, ale odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne i godne wynagrodzenie da nam godną emeryturę - podkreśla Piotr Duda.

Warto pracować dłużej

-  Osoba, która nabywa uprawnienia emerytalne może zdecydować czy chce pozostać aktywna na rynku pracy, chce dalej pracować czy też korzysta z tych uprawnień zgodnie z tym ustawowym wskaźnikiem 65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet - mówi Paweł Mucha.

Piotr Duda zaznacza, że wyższą emeryturę zapewni wyższe wynagrodzenie. Jednocześnie przyznaje, że dłuższa praca także wpływa na jej wysokość.

- Chcemy przekazać obywatelom, żeby mieli ten wybór, ale pamiętali także, że jeżeli się czują zdrowo, jeżeli pracodawca ich potrzebuje, jeżeli sytuacja rodzinna na to pozwala, to każdy rok faktycznie daje wyższą emeryturę, nawet do 8 procent - mówi Piotr Duda.

8 procent więcej! 

Marcin Zieleniecki tłumaczy, że odroczenie przejścia na emeryturę o jeden rok wiąże się z podwyższeniem świadczenia emerytalnego o ok. 8%.

- To jest ten element, który ma zachęcać do decydowania się na późniejsze złożenie wniosku o emeryturę - mówi Marcin Zieleniecki.

Według szacunków NZSS Solidarność w Polsce jest 16 milionów osób pracujących. Zatrudnionych na umowę o pracę jest 9 milionów. Stąd wniosek związku o wprowadzenie składek od pełnego dochodu dla wszystkich form umów. Piotr Duda zdecydowanie jest przeciwny pomysłom Ministerstwa Rozwoju, które rozważa obniżenie składek dla samozatrudnionych.

Jak wysoka emerytura?

Wysokość emerytury można wyliczyć w kalkulatorze dostępnym przy profilu w ZUS. Jednak do 1 lipca wylicza on wysokość świadczenia na podstawie obowiązujących przepisów. Wysokość emerytury na nowych zasadach można sprawdzić w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu oraz II oddziale ZUS w Warszawie. Wystarczy dowód osobisty i numer PESEL, a doradcy przeliczą wysokość emerytury dla każdej osoby indywidualnie.

Czytaj więcej