Czytasz: Ile zarobi Kamil Stoch na tegorocznych igrzyskach?

Ile zarobi Kamil Stoch na tegorocznych igrzyskach?

Poza wielką satysfakcją, medalem i nagrodą pieniężną na zwycięzców igrzysk w Pjongczangu czeka jeszcze wysoka i pewna emerytura.

Jeśli chodzi o nagrodę pieniężną wypłacaną jednorazowo, to Polski Komitet Olimpijski w tym roku wyznaczył za pierwsze miejsce na podium kolejno 120 tysięcy złotych, za drugie 80 tys. i 50 tys. dla brązowego medalisty. Dla sportowców, którzy brali udział w zawodach drużynowych w poszczególnych konkurencjach przewidziano 75% z tych kwot. W tej sytuacji Kamil Stoch poza w sumą uzyskaną za brązowy medal dla całej drużyny skoczków z Polski otrzyma także nagrodę za złoto w konkursie indywidualnym.

Emerytury olimpijskie. Ile dostaną olimpijczycy?

Każdy z naszych medalistów będzie otrzymywać także tzw. „emeryturę olimpijską”. Zwycięzcy będą dostawać od Ministerstwa Sportu i Turystyki 2623,38 zł. Tyle wynosi emerytura olimpijska. Kwota wypłacana sportowcom jest kwotą netto, ponieważ nie są od niej pobierane składki czy podatek.

Pi
Pjongczang 2018

Emerytura olimpijska. Jakie są wymogi?

Reprezentant, który zakończył karierę i ubiega się o emeryturę olimpijską musi spełniać także dodatkowe wymogi. Zawodnik musi mieć ukończone 40 lat, nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub doping. Reprezentant musi posiadać obywatelstwo polskie i przynajmniej jeden medal olimpijski.

Przeciętna emerytura, a emerytura olimpijska

Porównując tegoroczną „emeryturę olimpijską” do typowej emerytury w naszym kraju widać znaczną różnicę pomiędzy wypłacanymi kwotami. Sportowcy będą bowiem otrzymywać znacznie więcej niż przeciętny Polak, którego emerytura wynosi średnio nieco ponad 2000 zł i jest dodatkowo obciążona składką społeczną, ubezpieczeniem oraz podatkiem.

Jak na razie medale w Pjongczang zdobyli Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Miejmy nadzieję, że grono „olimpijskich emerytów” powiększy się o kolejnych medalistów z naszej reprezentacji.

Czytaj więcej