Czytasz: Bieńkowska: "Kres ery samochodowej jest bliski"

Bieńkowska: "Kres ery samochodowej jest bliski"

03:40
Unijna komisarz ds. przemysłu o zmianach, na które Europa jest nieprzygotowana.

Elżbieta Bieńkowska w Katowicach przestrzega przed zmianami, które mają nastąpić w ciągu najbliższych siedmiu lat.

- Jesteśmy blisko kresu ery samochodwej na świecie. Dosłownie zupełnie za chwilę będzie ten przemysł inaczej wyglądał. To ma przełożenie na systemy transportowe, na innowacje i na organizację miast - mówi Elżbieta Bieńkowska.

Przemysł motoryzacyjny na Śląsku zatrudnia więcej ludzi niż sektor węglowy. Tym bardziej powinien wdrażać rozwiązania, które są już wdrażane w Chinach czy w Ameryce.

- W 2030 roku większość nieemisyjnych aut w Europie będzie produkowanych w Chinach albo w Ameryce. Dlatego tak ich ciśniemy. Pokazujemy ścieżkę, którą powinni iść, jeśli mówimy o wychodzeniu z paliw tradycyjnych, szczególnie z diesla. Silnik diesla jest silnikiem przeszłości. Im dłużej będziemy go ulepszać, tym więcej czasu stracimy. A tego nie mamy - mówi unijna komisarz.

Zdaniem komisarz Bieńkowskiej przedsiębiorcy nie rozumieją, że zmieniają się nastroje konsumentów. Oburzenie wywołane tzw. "dieselgate" związane było faktem, że ludzie byli skłonni zapłacić za samochód więcej z uwagi na przekonanie o jego nieszkodliwości dla środowiska. 

Zanieczyszczony Śląsk

Jesteśmy na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Choć ma to związek głównie z tym, czym mieszkańcy palą w piecach, to jednak zdaniem Elzbiety Bieńkowskiej, już teraz należy pomyśleć jak zabezpieczyć nasz kraj przed napływem "brudzących samochodów", które zostaną wycofane z innych krajów europejskich.  Rozwiązanie, które zdaniem komisarz ds. przemysłu jest najgorszym z możliwych, byłoby wprowadzenie zakazu wjazdu dla diesli. Jej zdaniem, to wyłącznie "zatruwanie życia mieszkańcom". 

- To jest temat politycznie bardzo niebezpieczny. Nie chcemy, żeby wszystkie stare samochody z Europy trafiły do naszej części lub na prowincje hiszpańską. Tak nie może być za dziesięć lat. To jest na pewno następny temat do rozmowy z rządami i samorządami - mówi Bieńkowska

"Większość z nas nie będzie miała samochodu"

Jak zapewnia komisarz Elżbieta Bieńkowska, w ciagu 20-30 lat zmieni się całkowicie model przemieszczania się. Samochody będą wypożyczane przez użytkowników. Po określonym czasie użytkowania wrócą do fabryk, gdzie będą przebudowywane w ramach tzw. "circual economy".

W Katowicach trwa pierwszy dzień XI Międzynarodowej Konferencji "Miasto 2017 - Zarządzanie Miastem" zorganizowanej przez europosła Jana Olbrychta.

Czytaj więcej