Czytasz: Walczak ochrzczony, otrzymał imię Piotr

Walczak ochrzczony, otrzymał imię Piotr

Zabrze: W nowej elektrowni zawisł wielopaliwowy kocioł

Walczak jest kluczowym elementem nowoczesnego kotła wielopaliwowego, który będzie produkował energię w nowej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Ważące ponad 40 ton urządzenie zostało zawieszone na wysokości 46 merów. Wewnątrz kotła będzie przebiegało aż 130 kilometrów rur.

- Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu to największy dotychczasowy projekt Fortum w Polsce. Nowoczesny zakład zapewni mieszkańcom pewne i bezpieczne dostawy ekologicznego ciepła sieciowego i przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie – mówi Piotr Górnik, dyrektor do spraw produkcji Fortum.

- Elektrociepłownia będzie wykorzystywała nowoczesny kocioł wielopaliwowy. Urządzenie jest wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, które zapewnią wysoką sprawność produkcji i niezawodność – dodaje Jarosław Mlonka, Prezes Amec Foster Wheeler firmy, która wyprodukowała kocioł.

Na budowie elektrociepłowni w styczniu rozpoczęto również montaż konstrukcji stalowej oczyszczalni spalin. Zgodnie z planem montaż kotła ma się ostatecznie zakończyć w drugim kwartale tego roku. Obecnie Fortum kontynuuje również prace przy budowie 10-kliometrowego odcinka sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom.

Dzięki niemu nowoczesna elektrociepłownia będzie mogła dostarczać ciepło sieciowe również do mieszkańców Bytomia. Łączne nakłady Fortum na budowę nowych źródeł ciepła dla dwóch miast do 2022 r. przekroczą miliard złotych. Nowa elektrociepłownia ma zacząć działać już w przyszłym roku.

Czytaj więcej