Czytasz: Ekstremalna modlitwa przez góry i lasy

Ekstremalna modlitwa przez góry i lasy

Noc, skupienie i cisza. Ponad 40 kilometrów do pokonania. Wyzwanie i jasno postawiony cel. Są zdeterminowani bo dla nich droga krzyżowa jest czymś więcej..

Po raz dziewiąty w całej Polse i w 10 krajach za granicą odbędzie się wyjątkowa droga krzyżowa. Wezmą w niej udział ludzie, którzy nie boją się wyzwań. Podejmują ekstremalny wysiłek, by zmienić siebie. Dla nich wielkopostna modlitwa przybiera innym wymiar. Nie przeżywają jej w kościelnej ławce. Dziś w nocy wybierają się na pieszą wędrówkę, aby w pełni zrozumieć cierpienie Jezusa.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

To nocna wędrówka, w której uczestnicy sami wybierają trasę. A jest ich sporo, bo aż 457. 

- Uczestnicząc w EDK należy pokonać wybraną, ponad 40-kilometrową trasę: w nocy, w modlitwie i milczeniu. Każdy uczestnik może pobrać ze strony lub otrzymać od Lidera Rejonu specjalnie przygotowane na tę okoliczność rozważania. EDK to więcej niż wysiłek fizyczny, to przede wszystkim wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory. Tu jest ból,  zmęczenie, samotność. Ma być ekstremalnie. - Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie! - mówi ks. Jacek Stryczek, inicjator i pomysłodawca Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.  

W samym województwie śląskim można skorzystać z 48 tras. Najdłuższa ma aż 67 km! Rozpoczyna się w Czechowicach-Dziedzicach na parkingu kościoła św. Katarzyny. Następnie biegnie wałem Wapienniczanki do Goczałkowic Zdrój, dalej przez stawy do zapory Goczałkowickiej i drogami polnymi oraz bezdrożami do Wisły Wielkiej i Wisły Małej oraz Strumienia. Później wałem Jeziora Goczałkowickiego do Chybia oraz przez lasy do Zabrzega. Dalej wałem Wisły do Czechowic-Dz. i drogami bocznymi z powrotem do kościoła św. Katarzyny.

>>> Zobacz najciekawsze trasy EDK <<<

Kilkdziesiąt kilometrów to nie wszystko. Droga krzyżowa to wyjątkowe doświadczenie.

- Nasza droga krzyżowa to ogromne przeżycie duchowe. Człowiek zmagając się ze swoimi słabościami może doświadczyć Pana Boga. Idąc widzi ograniczenia, które musi pokonać. To pozwala aktywnie uczestniczyć wiernym w modlitwie - komentuje ks. Jarosław Raczak. 

Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się dziś. Pierwsze grupy wyruszą już około godz. 16:00.  

 Źródło: Facebook/EDK - Ekstremalna Droga Krzyżowa

Czytaj więcej