Czytasz: Palić w piecu trzeba umieć

Palić w piecu trzeba umieć

Strażnicy miejscy z Mikołowa oraz strażacy z Mikołowa i Bujakowa przekonują, że warto palić "od góry".

Od połowy listopada strażnicy miejscy, strażacy z Mikołowa i OSP Bujaków, uczą i edukują mieszkańców powiatu mikołowskiego w kwestii ekologicznego palenia w piecach. Temu służą specjalne pokazy palenia w kotłach, organizowane w największych parafiach.

- Większość mieszkańców nie umie palić w piecach. Zamiast "od góry", palą "od dołu".Chcemy nauczyć mieszkańców, że można spalać "od góry", bo przy takim spalaniu występuje znacznie mniejsze zadymienie - tłumaczy Bogusław Łuczyk, komendant Straży Miejskiej w Mikołowie.

Do tej pory przeprowadzono już sześć takich pokazów. Zdaniem Janusza Grzymały, zastępcy komendanta Straży Miejskiej w Mikołowie, w pokazach wzięło do tej pory udział przeszło 450 mieszkańców.

- Największy problem jest w domach jednorodzinnych, szczególnie w miejscach, gdzie ludzie mają stare piece. Aby edukować rozdajemy ulotki, prowadzimy prelekcje, ludzie zaczynają nam się chwalić, że już zaczęli palić w piecach od góry - dodaje strażnik.

WYBÓR METODY GRZEWCZEJ TO NIE WSZYSTKO

Ważnym elementem w paleniu ekologicznym jest nie tylko sposób palenia, ale także odpowiednie przygotowanie kotła na sezon grzewczy.

- Mamy bardzo dużo pożarów sadzy w kominie. Jest to spowodowane niewłaściwym eksploatowaniem urządzeń grzewczo-kominowych. Ilość interwencji rośnie w sezonie jesienno-zimowym - wskazuje Sergiusz Sidełko z OSP w Mikołowie.

BĘDĄ DOPŁATY DO KOTŁÓW

Tomasz Rogula, rzecznik Urzędu Miasta w Mikołowie, zapewnia, że od przyszłego roku mieszkańcy powiatu mogą spodziewać się dopłat do pieców ekologicznych. Urzędnik ponadto przekonuje, że w planach jest także termomodernizacja budynków mieszkalnych oraz kamienic, co ma zredukować szkodliwą emisję spalin w mieście.

 

Czytaj więcej