Czytasz: EKMŚP: Konkurencja czy współpraca?

EKMŚP: Konkurencja czy współpraca?

Niby jedna, ale w głowach polskich przedsiębiorców, unie wciąż są dwie.

Gdzie zaczyna, a gdzie kończy się wspólny rynek europejski? Czy grozi nam ograniczenie swobód przepływu kapitału, towarów, usług i pracy? Co buduje siłę Unii Europejskiej – konkurencja czy współpraca?

Na takie pytania mieli spróbować znaleźć odpowiedź uczestnicy sesji plenarnej rozpoczynającej piątkowy, ostatni już dzień trwającego od środy w Katowicach – Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Polska nie ma atutów „Starej Unii”

Dyskusja wymknęła się jednak nieco poza ramy tematyczne. - Polska nie posiada atutów „Starej Unii”. Nie ma ich, bo mieliśmy 50-letnią przerwę w ciągłości. Kiedy inne kraje kumulowały kapitał, my zarabialiśmy 15 dolarów tygodniowo - mówił Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dodawał: - W momencie, kiedy kraje europejskiej zdobywały nowe technologie, Polacy specjalizowali się w technologii zdobycia papieru toaletowego.

Młodzi mają szansę. Postarajmy się, by wracali

Do słów reprezentanta polskiego biznesu odniosła się m.in. zaproszona na konferencję Violeta Jelić, sekretarz Generalna Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przyznała, że jej kraj też nie należy do najbogatszych w Unii Europejskiej, zaznaczyła jednak, że rolą Unii jest tworzenie takich samych warunków rozwojowych dla wszystkich jej podmiotów. - Młodzi ludzie mają już olbrzymie możliwości. Mogą podróżować po Uniii, by kształcić się w najlepszych ośrodkach i zdobywać doświadczenia. My powinniśmy robić tak, by później chcieli wracać do krajów rodzimych – przekonywała Jelić.

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, organizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą, trwa w Katowicach od środy. Piątek jest jego ostatnim dniem. Warto w nich uczestniczyć. Można wziąć udział w Akademii Marketingu i Sprzedaży, dowiedzieć się czym jest incentive travel i jaka jest współczesna rola kobiet w gospodarce.

CZYTAJ TAKŻE: PAN JAN TESTUJE EGZOSZKIELET. "TO DZIAŁA"

Czytaj więcej