Czytasz: EC Szombierki sprzedana i co dalej?

EC Szombierki sprzedana i co dalej?

01:03
Mgliste pomysły na przyszłość zabytku

Elektrociepłownia Szombierki ma nowego właściciela. Chciałoby się powiedzieć: nareszcie! Po latach zaniedbań ze strony wszystkich podmiotów, które miały wpływ na los zabytku: miasta Bytom, firmy Fortum, czyli byłego już właściciela i urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego, obiekt został sprzedany firmie Rezonator SA.

Kim jest nowy właściciel? kiedy pojawi się plan działania?

Spółka została powołana po to, by zrewitalizować bytomską ikonę Górnego Śląska. Jej prezesem jest Andrzej Piotr Szwimer, prezes spółki Hajduki Wielkie Ratusz. Spółka jest właścicielem chorzowskiego zabytku, na który przez wiele lat nic sie nie dział. Nie było żadnego pomysłu na chorzowski zabytek. Dlatego, spółka zamierza go sprzedać. Podobno osobie, która jak twierdzi prezes spółki Rezonator - wie, co z nim zrobić. Hajducki ratusz to obiekt wielokrotnie mniejszy, niż bytomska elektrociepłownia. Nie mieli pomysłu na ratusz, czy mają na elektrociepłownię?

W radzie nadzorczej zasiada Karolina Glazer, pochodząca z Gliwic wokalistka jazzowa i kompozytorka współpracująca z Mikiem Sternem i Larsem Danielssonem. Artystka deklaruje, że:

Planujemy stworzyć naprawdę innowacyjny projekt, będzie to muzyczny park rozrywki na miarę XXI wieku. Absolutnie innowacyjny projekt. 

 

oczekiwanie na cud lub plan działania

Innowacyjny, absolutnie innowacyjny projekt: muzyczny park rozrywki i teatr 3d, obiekt o zasięgu europejskim. Piękna wizja, jednak przy kapitale 100 000 złotych nierealna. Chcielibyśmy uwierzyć w cuda, przekonać się, że jest to możliwe. W tym wypadku oczekujemy realnego planu działania i strategii. Jeśli urząd marszałkowski we współpracy z międzynarodową firmą o znacznie większym kapitale nie był w stanie niczego zmienić, jak uda się to firmie polskiej bez osiągnięć na polu rewitalizacji ze znacznie mniejszym budżetem? 

Wykluczające się informacje

Elektrociepłownia Szombierki zasługuje na poważne traktowanie. Jednak jak ma być poważnie, kiedy jest tyle sprzecznych informacji? Przedstawiciele Rezonator SA uważają, że zostali wyłonieni w konkursie. Aneta Latacz, wiceprezydent Bytomia mówi, że żaden konkurs się nie odbył. Członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik twierdzi, że firma która przygotowywała opracowanie stanu elektrociepłowni, nie została wpuszczona do środka, a rzecznik prasowy Fortum Jacek Ławrecki oświadcza, że odbyły się  oględziny obiektu z udziałem marszałka województwa.

Jeśli same okoliczności pracy nad planem dla zabytku budzą wątpliwości, jak będzie wyglądać ratowanie obiektu, którego stan pogarsza się od lat?