Czytasz: To koniec ery "starych" dowodów

To koniec ery "starych" dowodów

Już dziś wchodzą dowody z chipem.

E-dowód osobisty 2019. Co to za dokument?

- E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi – dodaje.

Dowód osobisty 2019. E-dowód od kiedy można składać wnioski?

 

E-dowód od kiedy?

Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną można składać od 4 marca 2019 r. Dotyczy to przede wszystkim osób, których dowody straciły ważność lub w przypadku zniszczenia czy utraty dokumentu.

 

E-dowód 2019: Czy trzeba wymienić stary dowód?

e-dowód można starać się już przed upływem ważności obecnego dokumentu, jednak nie ma takiej konieczności. "Stare dowody" zachowają swoją ważność. 

Nowy dowód osobisty 2019. Do kiedy ważny?

E-dowód osobisty jest bezterminowy, a jego wymiana będzie konieczna jedynie za sprawą wniosku właściciela.

Rząd zakłada jednak, że proces wymiany dotychczasowych dowodów na e-dowody potrwa aż do 2029 roku. 

E-dowód od 4 marca. Co się zmieni?

E-dowód z czipem

Główną zmianą jest fakt, że w dokumencie pojawi się specjalny czip, na którym będą zapisane nasze dane. 

E-dowód 2019. Jak działa nowy e-dowód osobisty?

Jak zapewnia Miniterstwo Cyfryzacji, korzystanie z e-dowodu będzie bardzo proste. 

E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że użycie warstwy elektronicznej dowodu odbywać się będzie przez włożenie lub przyłożenie dokumentu do specjalnego czytnika i wpisanie kodu PIN. Sposób użycia e-dowodu będzie zatem wyglądał podobnie, jak transakcja dokonywana za pomocą karty płatniczej. 

E-dowód 2019. Co to za dokument?

Wnioski na e-dowód można składać już od 4 marca. Nie zmienią się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Nadal będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw.

Dla podróżujących e-dowód będzie dodatkowo posiadał szczególnie ważną cechę, ponieważ stanie się dokumentem podróży zgodnym z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Zawarcie w nim aplikacji ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”) powinno zapewnić szybszą niż dotychczas odprawę na lotniskach.

Nowy dowód ma ponadto służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych - podpis ten będzie tak samo ważny, jak  podpis dokonany własnoręcznie.

E-dowód to wspólny projekt MSWiA oraz Ministerstwa Cyfryzacji.