Czytasz: 26 lipca św. Anny i wspomnienie patronów małżenstw

26 lipca św. Anny i wspomnienie patronów małżenstw

26 lipca obchodzimy wspomnienie Świętych Joachima i Anny – rodziców Najświętszej Maryi Panny, patronów małżonków i osób starszych.
Rodzice z Maryją jako dzieckiem

Według starych podań Joachim i Anna pochodzili z królewskiego rodu Dawida. Anna poślubiła Joachima w wieku 24 lat. Przez kolejne dwadzieścia lat żyli w zgodzie, miłując się nawzajem i wyczekując upragnionego potomstwa.

Zgodnie z opisem ks. Piotra Skargi, pewnego dnia Joachim zapragnął złożyć ofiarę na ołtarzu w czasie nabożeństwa. Niestety, kapłan odprawiający nabożeństwo zawrócił go i znieważył, wytykając mu głośno jego bezpłodność. Poniżony Joachim udał się w góry i tam żalił się do Boga. W tym samym czasie osamotniona Anna udała się do ogrodu, by tam opłakiwać swoje życie. Kiedy uniosła oczy ku niebu i zobaczyła gniazdo wróbli na drzewie laurowym, wypowiedziała błagalną modlitwę do Boga, prosząc o potomstwo. Wtedy ukazał się Anioł, który zapowiedział narodzenie dziecka. W 45. roku życia, św. Anna powiła dziewczynkę - Maryję.

26 LIPCA - KULT ŚW. ANNY I JOACHIMA

Kult rodziców Najświętszej Maryi Panny rozwijał się w Kościele od wczesnych lat chrześcijaństwa. Święto rodziców Matki Bożej obchodzono najpierw tylko na Wschodzie, na Zachodzie wprowadzono je dopiero w X wieku. W 1568 r. Paweł V zadecydował o zniesieniu tego święta, argumentując, że Pismo Święte nie podaje żadnych informacji o rodzicach Maryi. Jednak już w 1584 roku Grzegorz XIII ponownie je przywrócił, gdyż przeważyła opinia, że ci rodzice istnieli i że należy im się cześć szczególna. Z tej okazji wyznaczył jako dzień pamięci 26 lipca. Papież św. Pius X w 1911 roku wprowadził osobno święto św. Joachima, wyznaczając dzień wspomnienia na 16 sierpnia. Św. Anna miała nadal swoje święto dnia 26 lipca. Reforma liturgiczna z roku 1969 połączyła na nowo imiona obojga pod datą 26 lipca.

W Kościele, oboje św. Joachim i św. Anna patronują małżonkom oraz osobom starszym. Ich przykład życia może stanowić nie tylko źródło pociechy pośród codziennych trosk i kłopotów, ale również zachętę, by w żadnym wieku nie poddawać się zniechęceniu i zwątpieniu.

ODPUST BABCI ANNY

Na świętą Annę oraz Joachima większe parafie organizują odpusty. Jednym z nich będzie “Odpust u Babci Anny” na Nikiszowcu. Tradycyjne wydarzenie od dziewięciu lat gromadzi ludzi, którzy świętują ten wyjątkowy dzień. W tym roku kolorowy jarmark rozpocznie się 30 lipca o godz. 10, cztery dni po imieninach Anny. Suma odpustowa w parafii świętej Anny w Katowicach odbędzie się o godz. 11:00.

>> CZYTAJ: ZBLIŻA SIĘ ODPUST U BABCI ANNY <<


źródło: Polska Prowincja Zakonu Pijarów, pijarzy.pl

Czytaj więcej