Czytasz: Wczoraj świeciliśmy na niebiesko

Wczoraj świeciliśmy na niebiesko

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu pod hasłem „Chcemy być sobą!”. To wydarzenie ustanowione sześć lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. - Problem w tym, że wciąż nie ma rzetelnych badań na ten temat, a potrzeba podniesienia świadomości społecznej na temat tego zaburzenia ciągle jest ogromna – podkreślają specjalistki z Uniwersytetu Śląskiego.

Występy twaneczne, warsztaty ze strażą miejską

Stąd pomysł, by zorganizować imprezy poświęcone temu zaburzeniu. W namiocie, który stanął w Katowicach na Placu Kwiatowym, można było się dowiedzieć, czym jest autyzm i Zespół Aspergera. Dla najmłodszych przygotowano atrakcje: warsztaty "Bezpieczeństwo w mieście " prowadzone przez policję w towarzystwie maskotki Sznupka, malowanie kredą Placu Kwiatowego, warsztaty plenerowe ze Strażą Miejską, możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia z Gieksikiem - maskotką klubu piłkarskiego GKS Katowice, malowanie twarzy. Atrakcje są bezpłatne, trzeba tylko ubrać się na niebiesko. Start o godz. 15:30. Imprezy, występy muzyczne i taneczne, a także zabawy dla dzieci odbędą się też na sosnowieckiej Patelni.

Wiele miast rozświetliło się dziś na niebiesko

Po co? To symbol solidarności z osobami z autyzmem. Na niebiesko po raz pierwszy zaświecił katowicki Spodek (godz. 20). Oprócz tego: Radiostacja i Palmiarnia w Gliwicach, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Będzinie. Na niebiesko świecił też zabrzański Teatr Nowy.

W poniedziałek dzieci z katowickiego żłobka Bajkowa Kraina przyjdą ubrane na niebiesko i przez cały tydzień podczas zajęć w prosty sposób będą dowiadywały się, czym jest autyzm. A w Dąbrowie Górniczej, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży poprowadzony będzie warsztat „Jak uczyć dziecko z autyzmem. Wykorzystanie wiedzy w praktyce”, skierowany do rodziców, nauczycieli i osób zainteresowanych tematyką osób z autyzmem.

Czytaj więcej