Czytasz: Dziś Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dziś Światowy Dzień Pluszowego Misia

Po raz pierwszy gospodarzem święta w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka będzie miś  Zdrowuś

Zdrowuś zaledwie od miesiąca jest maskotką GCZD, ale dzięki swojemu wyglądowi i urokowi  już zyskał wielu fanów i przyjaciół. Każde jego odwiedziny wzbudzają emocje i poruszenie u małych pacjentów. Wyposażony w lekarskie słuchawki, fartuch i piszczący ogonek Zdrowuś przybija z nimi piątki, bada je, pozuje do zdjęć. Maskotkę uwielbiają też pracownicy szpitala.

Piątkowa wizyta Zdrowusia u małych pacjentów będzie jednak szczególna. Misiowi towarzyszyć będą wolontariusze fundacji Mam Marzenie.

- Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci dostaną od nas maskotki, gry planszowe i przybory do rysowania. Ważniejsze od prezentów będzie jednak rozmowa i wspólne spędzenie czasu - mówi Majka Jankowska, wolontariuszka Fundacji Mam Marzenie.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiony został w 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej maskotki i rozpoczęcia jej produkcji.  Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie, przede wszystkim w szkołach, przedszkolach i szpitalach.

Ta najbardziej popularna maskotka nie boi się konkurencji z bardziej nowoczesnymi zabawkami, gdyż jak mawiała Helena Bechlerowa, popularna autorka książek dla dzieci,

„czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”.

Potrzebny dziecku do przytulenia, doznania miękkości i ciepła, ukojenia lęków, podzielenia trosk i tajemnic.

 Jak dodaje dr Justyna Dubiel, psycholog kliniczny w GCZD, miś bywa też niezastąpionym pomocnikiem rodziców, wychowawców, a nawet personelu medycznego. - W wychowaniu i opiece nad dzieckiem pomaga bowiem przywrócić poczucie bezpieczeństwa zachwiane w trudnych chwilach. Współpracujący w rękach dorosłych opiekunów pluszak niejednokrotnie wyjaśnia dziecku trudne sprawy, podaje nie zawsze ulubioną, ale za to zdrową potrawę lub lek, a także pozwala małemu pacjentowi stać się jego doktorem robiącym zastrzyki w puchatą misiową łapę. W ten sposób pomaga w odreagowaniu uczuć malucha i zdobyciu przez niego poczucia kontroli nad sytuacją - wyjaśnia dr Justyna Dubiel.