Czytasz: Ostatni dzień egzaminów gimnazjalnych
Gimnazjaliści zmierzą się z ostatnim egzaminem. Podczas testu wykażą się wiedzą z języków obcych.

Od środy gimnazjaliści w całej Polsce zmagają się z różnymi zadaniami. Pisali już sprawdzian z historii, WOS-u, języka polskiego, przedmiotów przyrodniczych i matematyki. 

Egzamin gimnazjalny 2017 - Dzień trzeci

Ostatni dzień egzaminacyjnej walki, przeznaczony jest na sprawdzenie wiedzy z języka obcego. Egzamin przeprowadzany zostanie na dwóch poziomach. Trzecioklasiści rozpoczną egzamin od testu na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym. Potrwa on 60 minut (dla dyslektyków 90 minut).

Obowiązkowo do egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym przystąpi każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole podstawowej. Pozostali uczniowie mogą pisać ten blok, ale nie muszą. 

Jaki język najchętniej wybierają gimnazjaliści? Zdecydowanie angielski. 298 tys. uczniów z całej Polski zadeklarowało przystąpienie do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym, a 94 proc. zdających angielski przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym.

Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym przystąpi 40 tys. gimnazjalistów; do egzaminu na poziomie rozszerzonym 25 proc. z nich. Na trzecim miejscu w wyborach uczniów jest język rosyjski. Przystąpienie do niego zadeklarowało 7,7 tys. uczniów na poziomie podstawowym; 26 proc. z nich także na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania egzaminu z francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego zadeklarowało poniżej 1 proc. gimnazjalistów. 

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2017 - HARMONOGRAM EGZAMINÓW

Egzamin gimnazjalny 2017. Część humanistyczna – 19 kwietnia 2017 r. (środa)
- z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9: 00
- z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

Egzamin gimnazjalny 2017. Część matematyczno - przyrodnicza – 20 kwietnia 2017 r. (czwartek)
- z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00
- z zakresu matematyki – godz. 11:00

Egzamin gimnazjalny 2017. Język obcy nowożytny – 21 kwietnia 2017 r. (piątek)
- na poziomie podstawowym – godz. 9:00
- na poziomie rozszerzonym – godz. 11:0.

Czytaj więcej