Czytasz: Jest rekord! Na koncie WOŚP już ponad 81 mln złotych! [aktualizacja]

Jest rekord! Na koncie WOŚP już ponad 81 mln złotych! [aktualizacja]

Ma już 25 lat historii, a dziś tworzy swój dwudziesty szósty rozdział. Z pewnością zmieniła nas-Polaków. Na lepsze!

Aktualizacja

00:30

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pobiła swój ubiegłoroczny rekord. Na koncie Fundacji jest 81 423 542 zł.

WOSP rekord

20.16.00

Wielkia Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na całego!

Aktualny stan konta WOŚP to:

30 44 18 32 złotych!

120 tys. wolontariuszy na ulicach polskich i zagranicznych miast, koncerty i aukcje charytatywne - rozpoczął się 26. Finał WOŚP. W tym roku Fundacja zbiera pieniądze na sprzęt dla szpitalnych oddziałów neonatologicznych.

- Bądźcie na placach, na ulicach, tam, gdzie jesteście wszyscy razem - mówił Jurek Owsiak.

Choć oficjalnie wystartowała o godz. 8.30, na koncie WOŚP było już wtedy 7 mln 631 tys. 350 zł. Oprócz pieniędzy zbieranych do puszek, jest jeszcze ok. 20 kanałów wpłat, które wystartowały już wcześniej - stąd zebrana kwota.

Akcję można wspierać m.in przekazując pieniądze wolontariuszom, biorąc udział w charytatywnych aukcjach, wysyłając smsy oraz kupując specjalnie oznaczone produkty.

Skąd się wzięła WOŚP?

Została zarejestrowana w 1993 roku. Rok później – za jej właśnie przyczyną – z Japonii do Polski trafiło 160 inkubatorów dla noworodków. W 1997 roku pomagała powodzianom. Kilkadziesiąt osób, które ją tworzyły, zorganizowało wówczas aż 157 transportów z darami dla potrzebujących. W 1996 roku wysłała lekarstwa dla uchodźców z Albanii, a w 2002 roku zrobiła pierwsze zakupy dla polskich hospicjów. To tylko kilka najważniejszych dat z początków działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bo choć trudno w to uwierzyć, na swoim koncie ma już 25 lat pomocy. Dziś, w niedzielę 14 stycznia 2018 roku zagra po raz 26.

Pieniądze zbierał będzie 7-miesięczny chorzowianin

Na początku WOŚP tworzyła zaledwie garstka osób z Jurkiem Owsiakiem na czele. Dziś w samym tylko Chorzowie, gdzie odbywa się jeden z dziewięciu finałów tegorocznej Orkiestry, działa ich ponad 300. - Najmłodszy ma 7 miesięcy. To Krzysiu, mój siostrzeniec - mówi z dumą Marta Szafraniec, koordynatorka sztabu WOŚP w Chorzowie.

Do każdego finału przygotowują się już od listopada. Składają puszki, wymyślają atrakcje, decydują kto, gdzie kwestuje. - Ostatni tydzień w sztabie siedzieliśmy do północy niemal dzień w dzień. Ale warto było, mamy nadzieję, że pobijemy kolejny rekord - trzyma kciuki Marta.

Serduszek na oddziale pełno

W zeszłym roku WOŚP zebrał aż 72 696 501,53 zł. - Każda złotówka się liczy, ostatnim razem, kiedy chodziłam z puszką, przyniosłam w niej ok. 3 tys zł - wspomina Szafraniec.

- Każdą złotówkę cenimy - przyznaje Monika Kukułka, koordynatorka ds. pielęgniarstwa w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii. I wspólnie z Reginą Ulfig-Maślanką, ordynatorką tutejszego oddziału niemowlęcego i patologii noworodka pokazuje serduszka, które zdobią niemal każdy sprzęt medyczny na oddziale. - Gdyby nie Orkiestra, nie mielibyśmy tak wielu, tak nowoczesnych urządzeń. Wiele z nich pracuje po 24 godziny na dobę – mówi Ulfig-Maślanka.

Dla kogo gramy w tym roku?

Inkubatory, defibrylatory, tomografy, łóżka przeciwodleżynowe. Orkiestra kupiła ich setki i chyba nie ma w Polsce szpitala, któremu by nic nie podarowała. Grała dla seniorów, dla noworodków, dla niewidomych dzieci. Komu WOŚP chce pomóc w tym roku? - Oddziałom neonatologicznym, chcemy ratować życie od pierwszych jego chwil - mówi Jerzy Owsiak. Zachęca do wrzucania do puszek, przelewów (mbank, który po raz pierwszy gra z Orkiestrą, podwaja przelewane sumy), licytowania złotych serduszek i wzięcia udziału w aukcjach na allegro. Są tam prawdziwe perełki. Nawet suknie ślubne polskich gwiazd czy fuksjowy kostium prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy. Miała go na sobie podczas wizyty Melanii i Donalda Trumpów w Polsce. To znak, że para prezydencka wspiera WOŚP

CZYTAJ TAKŻE: SPRAWDŹ NAJCIEKAWSZE AUKCJE WOŚP 2018

TVN transmituje. TVP zrezygnowała, ale się „nie uchyli”

Bo nie wszyscy tak robią. W 2016 roku zwykle transmitująca finały Telewizja Polska, nie włączyła się w akcję. „14. września 2016 roku, wystosowano list do Telewizji Polskiej S.A z zapytaniem o współpracę. Odpowiedź nie pojawiła się przez ponad miesiąc. Odpowiedziała za to telewizja TVN, która została zaprezentowana jako oficjalny nadawca 17. października 2016 roku” - wspomina na oficjalnej stronie WOŚP Jurek Owsiak. Dodaje, że nie oznacza to jednak całkowitego zakończenia współpracy z TVP. - Z listu przesłanego przez Prezesa TVP S.A, Jacka Kurskiego wynika, że Telewizja Polska „nie uchyli się od informowania o przebiegu i rezultacie corocznej zbiórki Orkiestry na swoich antenach” - cytuje Owsiak.

Zagra nawet... Kocioł Czarownic

Tegoroczna transmisja nie ominie też Śląska. Największe tutejsze finały odbędą się w Chorzowie, Sosnowcu i Katowicach (w zeszłym roku Katowice zignorowały Orkiestrę i nie włączyły się do finałów).

Najciekawiej zapowiada się to, co będzie się działo... w Kotle Czarownic, czyli przed Stadionem Śląskim. Uczestnicy za datek do puszki z serduszkiem będą mogli zasiąść na trybunach, koncerty rozpoczną się tu o godzinie 14, a gwiazdami wieczoru będą Miuosh i NeuOberschlesien.

Wielkiemu finałowi w Chorzowie towarzyszyć będą wydarzenia sportowe: m.in. Bieg z Sercem w Parku Śląskim i maratony zumby oraz crossfit na obiektach Stadionu Śląskiego. Mnóstwo atrakcji także pod sceną: chętni będą mogli zasiąść za kółkiem samochodu rajdowego i kilkunastu pojazdów militarnych. Przed stadionem stanie także symulator dachowania i food trucki. Wydarzenie zakończy Światełko do Nieba, które rozbłyśnie o godzinie 20.

CZYTAJ TAKŻE: GDZIE ORKIESTRA GRA W WOJ. ŚLĄSKIM? SPRAWDŹ PROGRAM

Czytaj więcej