Czytasz: Światowy Dzień Krwiodawcy
Pomimo znaczącego postępu w nauce, krwi nie można pozyskać z innego źródła niż drugi człowiek.

Krew - jeden z najbardziej pożądanych "leków", jakimi dysponuje medycyna. 

Światowy Dzień Krwiodawcy

Każdego roku w Polsce wykonywanych jest ok. 1,6 mln przetoczeń krwi i jej składników krwi (transfuzji), ratujących życie i zdrowie ludzkie. Najbardziej oczekiwaną grupą krwi jest 0Rh-, którą ma zaledwie 7 proc. Polaków - można przetoczyć ją każdemu biorcy. 

Najczęściej spotykanymi grupami krwi są ARh+ i 0Rh+ – takie grupy ma odpowiednio 32 proc. i 30 proc. Polaków. Rzadziej występuje BRh+ (15 proc.), znacznie rzadziej: 0Rh- (7 proc), ABRh+ (6 proc.), ARh- (6 proc.). Najrzadszymi grupami są BRh- (3 proc.) ABRh- (1 proc.).

Każda grupa krwi jest potrzebna, ale najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0Rh-, ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi.

Konieczność przetoczenia krwi może mieć miejsce m.in. w wyniku wypadku, zabiegu operacyjnego, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami - w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

oddaj krew - to nic nie kosztuje

Podczas pobierania krwi od krwiodawców pobiera się tzw. krew pełną albo określone składniki. Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet. Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. Krwiodawca powinien być zdrowy i w dobrej formie, za każdym razem musi wypełnić ankietę na temat swojego stanu zdrowia i przejść badania - do oddania krwi kwalifikuje lekarz. Na stałe dyskwalifikują przede wszystkim poważne choroby; czasowa dyskwalifikacja może być spowodowana np. przeziębieniem, miesiączką, wyrwaniem zęba, a także zrobieniem tatuażu.

Krew można oddać w regionalnych centrach krwiodawstwa oraz w oddziałach terenowych. Dziś z okazji święta również można ofiarować krew.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaprasza do spcjalnych punktów:

  • plac przy Galerii Katowickiej (główne wejście dworzec PKP)
    w godz. 10.00-17.00

Podczas akcji każdy oddający krew będzie mógł „podarować książce drugie życie” i zabrać ze sobą wybraną pozycję literatury do domu. Książki ufundowała Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach jako kontynuację akcji: „Środa z książką”. Na akcji będzie możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP) na stoisku Narodowego Funduszu Zdrowia.

  •  Piekary Śląskie przy Urzędzie Stanu Cywilnego ul. Bytomska 84 w godz. 12.00-17.00
  •  Ruda Śląska Plac Jana Pawła II obok Parafii św. Pawła w godz. 10.00-16.00

  •  Tychy Stokrotka ul. Grota Roweckiego 53 w godz. 9.00-16.00

Ponadto, 14 czerwca będzie można oddać krew w siedzibie Centrum Krwiodawstwa w Katowicach, w Oddziałach Terenowych, Punktach Poboru Krwi w Żywcu i Zawierciu.

Czytaj więcej