Czytasz: Dziś Międzynarodowy Dzień Kawy. Świętujecie?

Dziś Międzynarodowy Dzień Kawy. Świętujecie?

Delikatna, smakowa, a może mocna? Każdy z nas ma swój ulubiony rodzaj. Ostatni piątek września należy właśnie do niej!

29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. Ponad 1/3 Polaków nie wyobraża sobie bez niej dnia. Macie podobnie? Jak wynika z danych, statystyczny Polak przyswaja rocznie ok. 3 kg kawy. Cenimy jej moc, aromat i smak.

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów i drugi, po ropie naftowej, towar handlowy świata. Rocznie mieszkańcy naszej planety wypijają ponad 400 miliardów filiżanek tego napoju!

 Z okazji dnia kawy, zapytaliśmy blogera Marcina Rzońcę (http://popularcoffee.pl), jaką kawę lubią Polacy. 

- Wśród polskich kawoszy nadal króluje kawa rozpuszczalna. Polski standard to sypana kawa w szklance. Jednak zauważam, że Polacy coraz chętniej sięgają po espresso i kawy mleczne. Na razie, wszystko kręci się wokół stereotypu. Najlepsza kawa to oczywiście ta z Włoch - komentuje Rzońca.

zdjęcia: Instagram/rzoncamar

Jak zaznacza, podróże i kontakt z innymi kulturami wpływa na postrzeganie kawy przez rodaków. - Nastawienie do picia ewoluuje, zwłaszcza w młodym pokoleniu. Przestaje się liczyć kofeinowy kop, a zaczyna to, jak ona smakuje.  W większości dużych, polskich miast pojawiają się kawiarnie, w których serwuje się kawy wysokiej jakości. Pod tym względem widać postęp - dodaje bloger.

Dobra kawa, czyli jaka? 

Dla Rzońcy dobra kawa to taka, która ma smak. - Nie może być gorzka ani spalona. Nie możemy czuć w niej drewna ani gumy. To jest kawa, która ma pachnieć orzechami, czekoladą, czarną porzeczką i rabarbarem. Podobnie jak z dobrym winem – kawy też mają bardzo bogaty bukiet smaków. Dobra kawa zawsze ma smak - zaznacza.

Kawosz zachęca, żeby uczcić to międzynarodowe święto. - Pofolgujmy sobie, dziś warto - namawia Rzońca. - W takim dniu powinniśmy wypić kawę, którą najbardziej lubimy, na którą pozwalamy sobie od święta, niezależnie od tego, jaka ona jest. Jeśli mamy czas i możliwość to warto wybrać się do kawiarni, w której zdamy się na baristę. Nie bójmy się eksperymentować! To święto kawy, warto pójść na całość - komentuje bloger. 

Z okazji święta kawy sklepy, kawiarnie i stacje paliw przygotowały promocje. Sprawdźcie jakie! 

 •  TCHIBO 

  Firma celebruje święto kawy przez cały weekend. Dla klinetów przygotowała zniżkę - 20 procent na kawę i akcesoria. 

 • STACJE BP

  Międzynarodowy Dzień Kawy świętuj w Wild Bean Cafe! Kup ulubioną kawę, a drugą otrzymasz w prezencie! Na klientów stacji czeka niespodzianka - przy zakupie ulubionej kawy, drugą dostaną w prezencie!

 • STACJE ORLEN 

  O święcie kawy nie zapomniał również  Orlen. Odwiedzając dziś Stop Cafe warto wybrać większą kawę. Za duży napój zapłacimy tyle samo, co za mały. Dodatkowo paczka kawy ziarnistej lub mielonej kosztuj 11,90 ( oszczędzamy 5 zł).

 • Starbucks

  Kawiarnia zaprasza na wielkie wydarzenie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy zaplanowali dla wszystkich gości mnóstwo aromatycznych atrakcji. W planach: seminaria kawowe, prezentację alternatywnych metod parzenia kawy, sampling kaw ziarnistych, coffee tasting, promocja na kawy ziarniste - paczka za jedyne 5 zł. Do akcji dołączyło kilka kawiarni w tym ta w Galerii Katowice. 

Czytaj więcej