Czytasz: Dziś Dzień Otwarty Notariatu
Sprawdź, co załatwisz za darmo.


Zasady przekazywania majątku na zasadach np. darowizny czy umowy o dożywocie będą dziś tematem przewodnim ósmej edycji ogólnopolskiego Dnia Otwartego Notariatu. Akcja rozpocznie się o godz. 10 w 21 miastach Polski.

Notariusze od godz. 10 do godz. 16 będą udzielać bezpłatnych porad i informacji wszystkim zainteresowanym. Na spotkanie z notariuszami będzie można przyjść m.in. w Katowicach. Porady udzielane będą  w Budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego, ul. Bankowa 12.

 W tym roku w akcję zaangażowało się około 200 notariuszy, którzy będą mieli wyznaczone dyżury w miejscach udzielania porad.

Pełna lista adresów, w których porady będą udzielane, znajduje się na stronie www.porozmawiajznotariuszem.pl.

 Jak zaznaczył koordynator akcji not. Maciej Chojnacki z konsultacji i wcześniejszych edycji akcji wynika, że wśród osób szukających porady "największym zainteresowaniem cieszą się umowy dotyczące przekazywania majątku w rodzinie, jak i sposoby dysponowania majątkiem w różnych sytuacjach życiowych". "Dlatego wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, zdecydowaliśmy się na temat, który w sposób dość szeroki te zagadnienia ujmuje" - dodał.

 Krajowa Rada Notarialna poinformowała, że tematyka sobotnich porad będzie dotyczyła m.in. takich instytucji prawnych jak darowizna, umowa renty i umowa o dożywocie - konsekwencji każdej z tych umów.

"Nie są to jednak jedyne pytania, na jakie rejenci udzielą odpowiedzi – tradycją tego dnia jest możliwość porozmawiania o wszelkich czynnościach dokonywanych w kancelariach notarialnych i leżących w kompetencjach rejentów" - zaznaczyła KRN.

 Notariusze zaznaczają, że poziom wiedzy prawniczej w polskim społeczeństwie nie jest duży, a osobom przychodzącym do kancelarii notarialnych "często brakuje podstawowej wiedzy, która pozwoliłaby skutecznie zabezpieczyć majątek swój i rodziny". Podczas poprzednich edycji akcji średnio udzielanych było ponad trzy tys. porad.

 Pierwszą edycję dnia otwartego notariusze zorganizowali w 2010 r. - wówczas tematem były kwestie spadków i dziedziczenia. Podczas kolejnych lat udzielane porady dotyczyły m.in. zasad sporządzania testamentów, zabezpieczania majątku oraz nieruchomości i ksiąg wieczystych. (PAP)

 autor: Marcin Jabłoński

Czytaj więcej