Czytasz: Dziś bezpłatne badania w Instytucie Onkologii

Dziś bezpłatne badania w Instytucie Onkologii

4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach zaprasza dziś od 10:00 do 14:00 na Dzień Drzwi Otwartych. 

W akcji z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Walki z Rakiem bierze udział Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach.

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest po raz 17. Ustanowiono go na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 r. w Paryżu. Od 2005 r. dzień walki z rakiem organizowany jest pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (UICC).

Jak przyznał dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie są optymistyczne i wskazują na podwojenie na świecie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2010 r. ponad 140 tys. przypadków. Roczna liczba zachorowań w naszym kraju przekroczyła 160 tysięcy.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem organizowane są pod hasłem równego dostępu pacjentów do europejskich standardów kompleksowej opieki onkologicznej. Jest to jeden z nadal aktualnych postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.

Z tej okazji pacjenci będą dziś mogli odbyć wiele onkologicznych konsultacji. W Instytucie Onkologii w Gliwicach Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej  zaprasza dziś panie na mammografię ( badanie dla ubezpieczonych kobiet w wieku 50-69 lat). Należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Bezpłatne badanie przysługuje co 2 lata.  Można będzie także w Centrum Rehabilitacji Instytutu skorzystać  z konsultacji z lekarzem onkologiem, z fizjoterapeutą, nauczyć się samobadania piersi na fantomie oraz uzyskać informacje nt. badań profilaktycznych dla kobiet, porad dotyczących ulg, uprawnień dla chorych onkologicznie, pomoc w wypełnianiu wniosków do Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Przy okazji można będzie zmierzyć ciśnienie krwi,  oznaczyć poziom glukozy, obliczyć wskaźnik BMI oraz WHR, wykonać testy elastyczności ciała oraz siły mięśni.

Odbędą się warsztaty ruchowe, oraz wykłady: „Profilaktyka raka piersi”, „Przygotowanie pacjentów do zabiegów onkologicznych”, „Pielęgnacja ran pooperacyjnych po zabiegach onkologicznych”, „Rehabilitacja po mastektomii”.

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach umożliwi też na miejscu, na swoim mobilnym stanowisku Zintegrowanego Informatora Pacjenta, pobranie danych dostępowych do systemu (login oraz hasło). Będzie także można zapytać o informacje nt. pakietu onkologicznego, programów profilaktycznych oraz innych zagadnień dotyczących świadczeń realizowanych w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej