Czytasz: Dziewięciu z Wujka - pamiątkowy znaczek i kartka

Dziewięciu z Wujka - pamiątkowy znaczek i kartka

Poczta Polska uczciła pamięć górników.

Specjalny, okolicznościowy znaczek pocztowy oraz kopert` z datownikiem pierwszego dnia obiegu ku czci Dziewięciu z Wujka wydała Poczta Polska z inicjatywy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności przy kopalni Wujek w Katowicach. 

To specjalna emisja filatelistyczna Poczty Polskiej na 16 grudnia 2017 r. z kopertą FDC (ang. first day cover - pierwszego dnia obiegu - przyp. red.) oraz datownikiem - informuje Poczta Polska.

W przeddzień 36. rocznicy, w piątek, 15 grudnia o godz. 17.00 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, odbyła się uroczysta prezentacja nowego znaczka i koperty Poczty Polskiej w ich pierwszym dniu obiegu.

Na znaczku o nominale 2,60 zł widnieje dziewięć brył węgla, w których znalazły sięz arysy twarzy górników, których zastrzelono podczas pacyfikacji kopalni Wujek w grudniu 1981 r.

W lewym górnym rogu znaczka ponad twarzami górnikow, na czerwonym tle znalzła się sylwetkę orła w locie.

Koperta pocztowa, po lewej stronie ukazuje fragment śląskiego familoka. W jego oknie na piętrze płonie świeca pamięci. Znakiem tym Polacy upamiętniają wyjątkowe narodowe wydarzenia, w tym m.in. właśnie rocznice ogłoszenia stanu wojennego.

Znaczek zaprojektował Maciej Jędrysik, uznany autor ilustracji literatury dziecięcej a także od lat znaczków i kartek dla Poczty Polskiej. Jędrysik w 1970 r. zdobył dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Wydarzenia stanu wojennego przeżył i zapamiętał jako dojrzały mężczyzna, równolatek wielu z górników z kopalni Wujek.

 Znaczek o wymiarach 25,5 na 31,25 mm wydrukowano techniką rotograwiury na papierze fluorescencyjnym w nakładzie 30 mln sztuk. Do obiegu wszedł dzisiaj. 

 

 

Czytaj więcej