Czytasz: Dziewczyny Bonda lepsze niż Kaczyńscy?

Dziewczyny Bonda lepsze niż Kaczyńscy?

Miało nosić imię tragicznie zmarłej pary prezydenckiej. Ale nie będzie. Cieszyńskie rondo może należeć... do dziewczyny Bonda.

Jak nazwać rondo, plac, miejski skwer? Ostatnie tygodnie pokazują, że sprawa wcale nie jest taka prosta. Przykład? Katowicki plac Szewczyna, który w ramach ustawy dezubekizacyjnej przemianowano na plac Lecha i Marii Kaczyńskich. Skutek? Wielka wrzawa mieszkańców. Były pikiety, były akcje na Facebooku, wreszcie zaskarżenie decyzji wojewody śląskiego.

W Cieszynie też był podobny pomysł. Imię tragicznie zmarłej pary prezydenckiej nosić miało rondo, które powstało przy tutejszym centrum przesiadkowym. „Nie” dla projektu wyraziła jednak miejscowa komisja urbanistyki. Niemal natychmiast narodziła się nowa propozycja. Nietypowa.

Pomysł w duchu tolerancji

„Mając na uwadze, że miasto Cieszyn jest naszym wspólnym dobrem, a ulice winny być nazywane w duchu tolerancji i poszanowania innych poglądów, z czego nasz region zawsze słynął, nazywamy ronda imionami aktorek, odtwórczyń ról dziewczyn Jamesa Bonda” - proponują autorzy pomysłu. Kontrowersyjnie? Być może, ale inicjatorzy akcji przygotowali już uchwałę w tej sprawie. A także listę rond do przemianowania. I tak, rondo na skrzyżowaniu cieszyńskich ulic Bobreckiej i Hajduka ma nosić imię Moniki Bellucci, to na skrzyżowaniu ulic Stawowej, Liburni, Katowickiej i Kolejowej - Sophie Marceau, a łączące ulicę Katowicką z ulicą Pikiety - Ursuli Andress.

Burmistrz czeka na projekt

Pojawić ma się zresztą także polski akcent. W końcu wielu zapamiętało Izabellę Scorupco u boku Agenta 007. Cieszynianie z inicjatywy „Dziewczyny Bona na ronda” oddać chcą jej rondo na skrzyżowaniu ulic Kolejowej, Bielskiej i Dworkowej. Zanim to jednak nastąpi, uchwała zebrać musi 300 głosów poparcia. Później trafi pod obrady rady miasta w Cieszynie. Co na to tutejszy burmistrz? - Jeszcze projektu nie ma, jeśli się pojawi, zobaczymy - mówi Ryszard Macura.

Lewandowski już jest. Dlaczego nie Scorupco?

Jak pomysł komentują sami mieszkańcy? Na forach dyskusyjnych zdążyło już pojawić się wiele głosów na „tak”. „Cieszynianie mają "jaja", brawo za pomysł, wśród nich będzie Iza Scorupko” - podkreśla jeden z internautów. „Szacunek dla Cieszyna i inicjatywy!” - dodaje inny. „Tak, Tak, Tak! Wreszcie coś nie siermiężnego” - podkreśla internauta o nicku "moe".

Niektórzy przypominają, że w naszym województwie jest już ulica Roberta Lewandowskiego. - To dlaczego nie może być dziewczyn Bonda? - pytają cieszynianie.

Przypomnijmy; Lewandowski swoją ulicę na w Kuźni Raciborskiej. Pod koniec wakacji zdecydowali o tym tutejsi radni. Co ciekawe, inicjatywa – podobnie jak w Cieszynie – także była obywatelska.

Czytaj więcej