Czytasz: Będzie nowe święto? Zobacz, jakie

Będzie nowe święto? Zobacz, jakie

Polskie Stronnictwo Ludowe ustanowić chce nowe święto państwowe. W hołdzie dla polskiej wsi.

Przypadać ma 12 lipca. O czym mowa? O nowym święcie państwowym, które zaproponowało Polskie Stronnictwo Ludowe. „Dzień Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi” - czytamy w projekcie ustawy, która już przeszła przez Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu.

Skąd taki pomysł? To hołd - jak podkreślają ludowcy - dla patriotycznej postawy mieszkańców wsi w czasie II wojny światowej. „Za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi (…)" - zaznaczono w projekcie ustawy.

CZYTAJ TAKŻE: W TYM ROKU NIE TRZEBA BĘDZIE PRZESUWAĆ ZEGARKA?

Sejm zagłosował nad nim jednomyślnie, dlatego wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku po raz pierwszy obchodzić będziemy nowe święto. Tym, którzy liczą na dzień wolny od pracy, ustawodawca nie pozostawia jednak nadziei. Dnia wolnego nie będzie.

Przypominamy: 12 lipca 1943 roku był początkiem pacyfikacji świętokrzyskiej wsi Michniów, uznanej za symbol niemieckich zbrodni na polskiej wsi.

Czytaj więcej