Czytasz: Kiedy jest Dzień Wagarowicza?

Kiedy jest Dzień Wagarowicza?

Pisaliśmy o palonych skarpetkach, wybuchających bałwanach, czy topionych Marzannach. Uczniowie i studenci też mają sposób na pierwszy dzień wiosny. Wagary.

Kiedy jest Dzień Wagarowicza w Polsce?

Każdego roku w pierwszy dzień wiosny a więc 21 marca obchodzimy Dzień Wagarowicza. W Polsce ten dzień obchodzony jest od ponad dwudziestu lat. W 2011 roku pojawił się apel Ministra Edukacji Narodowej, Katarzyny Hall, aby 21 marca, w Dzień Wagarowicza, zamiast normalnych lekcji organizować w szkołach Dzień Talentów. W tym dniu uczniowie organizowaliby dla siebie zajęcia, przedstawienia i konkursy, pokazując swoje talenty i zainteresowania.

Kiedy jest Dzień Wagarowicza 2018?

Bo czy istnieje lepszy sposób na jej przywitanie niż spacer na świeżym wiosennym powietrzu?

Tego dnia, czyli 21 marca, obowiązują pewne zasady. Wiele młodych osób przestrzega ich starannie i stosuje się do wieloletniej tradycji związanej z opuszczaniem murów szkoły lub uczelni. Nie bez powodu, ponieważ określenie wagary, czy ucieczka z lekcji pochodzi z łac. vagari, czyli „błąkanie się”. A to zobowiązuje.

Dzień Wagarowicza 2018 MEMY:

Inne podejście do tematu mają jednak niestety władze szkolne, które takie postępowanie uważają za uchylanie się od obowiązku szkolnego i nie przymykają raczej oka na wybryki w postaci ucieczki. Tradycją jednak stało się już organizowanie różnego rodzaju konkursów, zabaw czy przedstawień, aby zatrzymać młodzież w... murach.

Kiedy jest Dzień Wagarowicza na świecie?

Na świecie niektóre władze szkolne walczą z problemem wagarów poprzez uruchamianie specjalnych numerów telefonicznych (tzw. "bardzo gorących linii"), pod które można zgłaszać przypadki wagarów. W USA istnieje Departament Policji stanu Waszyngton D.C. ds. Wagarów i Godziny Policyjnej oraz specjalne wozy policyjne zatrzymujące wagarowiczów. Istnieje bowiem zakaz swobodnego przemieszczania się młodzieży na ulicach i w miejscach publicznych w określonych godzinach (zwykle nocnych).

Uczniowie starszych klas w USA i Kanadzie obchodzą Senior Skip Day (inne nazwy: Senior Ditch Day, Senior Cut Day). Jest to, podobnie jak w naszym Dniu Wagarowicza, zorganizowana ucieczka z lekcji w określonym z góry dniu. Nie jest to jednak pierwszy dzień wiosny. Senior Skip Day organizowany jest, w zależności od szkoły, w różnych dniach, np. 112 dzień zajęć szkolnych, dzień po święcie Halloween, 20 kwietnia, 5 maja.

Czytaj więcej