Czytasz: Puchaty jasnowidz przepowie koniec zimy?

Puchaty jasnowidz przepowie koniec zimy?

2 lutego Dzień Świstaka.

Dzień Świstaka 2018. Co to za święto?

Dzień Świstaka obchodzony jest 2 lutego nazywany jest również Dniem Świszcza (ang. Groundhog Day). Dzień Świstaka wywodzi się z USA i Kanady. Jeżeli w Dniu Świstaka zwierzę zobaczy swój cień i nie wraca (tzn. jeśli poranek jest słoneczny), co sprawdza się wabiąc świstaka z norki, zwiastuje to jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli nie (tzn. jeśli jest pochmurno lub mgliście), to oznacza, że wiosna jest już blisko. 

Przepowiednia ta sprawdza się w około 50% przypadków, co w praktyce oznacza zupełny przypadek.

Tak naprawdę tylko w tym miejscu żyją polskie świstaki. Jak szacuje Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego, po polskiej stronie jest ich około stu koloni. Jedna kolonia może liczyć od dwóch nawet do kilku osobników. Nasz kraj zamieszkują również świstaki amerykańskie, te pochodzą jednak z prywatnych hodowli i mieszkają w domowych warunkach.

Polowali na brzuszki świstaków

Trzeba Wam wiedzieć, że te jakże sympatyczne zwierzątka są w naszym kraju pod ochroną. Polowali na nie niegdyś tzw., świszczarze, najczęściej poprzez wykopywanie ich z nor w czasie snu zimowego. Na świstaki polowano przede wszystkim ze względu na ich tłuste brzuszki, którym przypisywano właściwości lecznicze. Ich sadło stosowano zewnętrznie i wewnętrznie, miało pomagać na przepuklinę, wszelkie dolegliwości żołądkowe, uśmierzać kaszel, przyspieszać gojenie ran oraz przeciwdziałać ogólnemu osłabieniu organizmu. W 1881 r. wg danych historycznych w polskiej części Tatr żyło zaledwie 30 świstaków. Ochroną objęto je z chwilą powołania do życia w 1954 r. Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Świstaki wygrzewają się na kamieniach 

Świstaki w Tatrach spotkać czy wypatrzeć nie jest łatwo. Częściej udaje się usłyszeć ich gwizdy. W okresie słonecznych dni świstaki bardzo chętnie wygrzewają się na kamieniach, a w razie upału pozostają w ich cieniu. Tak jest latem, ale na przełomie września i października, gdy dni stają się krótsze, temperatura powietrza obniża się, a baza pokarmowa ubożeje, dla świstaków nadchodzi pora snu zimowego. Cała rodzina układa się na dnie komory w norze zimowej. Zasypiając, świstak zwija się w kłębek, a temperatura jego ciała obniża się z 36°C do zaledwie 8–10°C. Jest ona tylko o 2–3°C niższa niż temperatura panująca w norze, stąd wybór miejsca na norę zimową jest bardzo istotny.

W zimę śpi 

W czasie snu zimowego świstak budzi się regularnie co mniej więcej trzy tygodnie na 12–30 godzin, aby wydalić mocz lub w przypadku, gdy temperatura w norze zbliża się do 0°C. Łącznie podczas przebudzeń zwierzę zużywa nawet do 90 proc. zgromadzonych zapasów tłuszczu, co w przypadku przedłużającej się zimy może mieć negatywne skutki.

- Wychudzony budzi się na wiosnę i pierwsze co robi to oczywiscie zaczyna jeść – mówi prof. Mirosław Nakonieczny z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Nie polecałabym budzenia świstaka, żeby sprawdzić czy jest już wiosna. Może to być gwóźdź do jego trumny, bo zaśnięcie z powrotem to trudna sprawa – dodaje.

Życie świstaka nie jest proste, bo w poszukiwaniu jedzenia cały czas musi kombinować by nie został dopadnięty przez jakiegoś drapieżnika, podobno najbardziej boi się orłów. Dlatego też świstaki są bardzo ostrożne, zazwyczaj polować chodzą w pojedynkę a pozostali członkowie stada stoją na „czatach”.

Spotkać świstaka jest więc bardzo trudno, w Polsce, najlepiej będąc w Tatrzańskim Parku Narodowym wypatrywać go przez lornetkę.

Domowy świstak

Bywają jednak świstaki oswojone, spotkać można takie w Alpach. W Polsce natomiast świstaki pełnią często podobną funkcje jak króliki. Sprowadzić je można za nie małe pieniądze z prywatnych hodowli do sklepów zoologicznych i zabrać do domu. - Trzeba się jednak liczyć z tym, że co złapie to pogryzie i zaniesie do upatrzonej przez siebie dziury, gdzie ma swoje legowisko – opowiada Nakonieczny. - Wystarczy dać mu rolkę papieru toaletowego, to ją całą przerobi dla siebie na wyściółkę - dodaje.

Najpiękniejsze świstaki specjalnie dla Was na Dzień Świstaka 2018. Zobaczcie zdjęcia :)

Czytaj więcej