Czytasz: Dzień Seniora w Urzędach Skarbowych: Wytłumaczą na czym polega usługa Twój e-PIT

Dzień Seniora w Urzędach Skarbowych: Wytłumaczą na czym polega usługa Twój e-PIT

W najbliższą środę seniorzy z woj. śląskiego będą mieli okazję zapoznać się z usługą Twój e-PIT.

W środę 13 marca br. urzędy skarbowe z terenu województwa śląskiego (poza urzędami wyspecjalizowanymi, tj. Pierwszym Śląskim Urzędem Skarbowym w Sosnowcu oraz Drugim Śląskim Urzędem Skarbowym w Bielsku – Białej) zapraszają wszystkich emerytów i rencistów w godz. 7.00 – 15.00 na Dzień Seniora. W tym dniu Seniorzy, w ramach kampanii promującej usługę Twój e-PIT,  będą mogli skorzystać z fachowej pomocy urzędników oraz uzyskać informacje w zakresie przysługujących im ulg i odliczeń.

Pracownicy urzędów skarbowych pomogą również zainteresowanym emerytom i rencistom wypełnić oświadczenie PIT-OP pozwalające na przekazanie 1% podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Natomiast w najbliższą sobotę 16 marca w godzinach od 12.00 do 20.00 już po raz kolejny akcja będzie organizowana wybranych centrach handlowych. W ramach akcji Twój e-PIT eksperci Krajowej Administracji Skarbowej pomogą zainteresowanym zweryfikować i wysłać zeznanie podatkowe. Wystarczy mieć ze sobą informacje PIT-11, które otrzymaliście od swoich pracodawców lub inne dokumenty świadczące o uzyskanych w 2018 r. dochodach.

W województwie śląskim z pomocy urzędników będzie można skorzystać w następujących galeriach handlowych: Galeria Sfera - Bielsko-Biała, Silesia City Center - Katowice, C.H. Atrium Plejada – Bytom, Plaza Sosnowiec – Sosnowiec, Galeria Galena – Jaworzno, Galeria Stela – Cieszyn.

 Na czym polega usługa Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT to nowe narządzie Ministerstwa Finansów, dzięki któremu od 15 lutego istnieje możliwość zapoznania się z przygotowanym przez system zeznaniem PIT-37 oraz PIT-38. Logując się do serwisu podatki.gov.pl tak przygotowane zeznanie można zaakceptować bez zmian i pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), zmodyfikować w zakresie sposobu opodatkowania, przysługujących ulg i odliczeń lub wskazując numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku należnego. Zeznanie można również odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

Jeśli nie wykonamy żadnej z opisanych powyżej czynności PIT przygotowany przez system zostanie z dniem 30 kwietnia automatycznie zaakceptowany i przekazany do właściwego urzędu skarbowego.

W tym roku nowością dla podatników jest możliwość zgłoszenia numeru rachunku bankowego w formularzu PIT-37 (wcześniej służył do tego odrębny druk) oraz zwrot nadpłaty w terminie 45 dni dla tych podatników, którzy zdecydują się skorzystać z usługi Twój e-PIT lub rozliczyć się elektronicznie samodzielnie, np. za pośrednictwem aplikacji e-deklaracje DESKTOP.