Czytasz: Dziś Dzień Selfie. Świat oszalał na punkcie autoportretów

Dziś Dzień Selfie. Świat oszalał na punkcie autoportretów

Moda na autoportrety nie mija, może jednak też być niezpieczna. "Ostateczne selfie" doprowadziło do śmierci trzech osób.

21 czerwca obchodzimy Dzień Selfie (National Selfie Day). Popularne słowo "selfie" nie doczekało się polskiego odpowiednika, w słownikach języka polskiego jest natomiast definiowane jako: "zdjęcie zrobione samemu sobie, zwykle smartfonem, umieszczane na portalu społecznościowym".

Wikipedia z kolei definiuje "selfie" jako: "rodzaj fotografii autoportretowej, zazwyczaj wykonywanej z trzymanego w ręku lub na kijku do selfie aparatu cyfrowego, kamery lub telefonu komórkowego. Zdjęcie przedstawia zazwyczaj samego siebie (w tym przypadku fotografa) lub jego odbicie w lustrze. Selfie może przedstawiać również grupę osób, znajdujących się w centrum ustawienia, gdzie jedna z nich robi zdjęcie. Takie selfie nazywane są jako "grupowe selfie".

Dzień Selfie - zobaczcie zdjęcia:

Moda na selfie

Moda na fotograficzne autoportrety nastała wraz z erą smartfonów i dziś ciężko sobie wyobrazić świat bez tzw. "selfie". Facebook czy Instagram są nimi wręcz zalewane. Na czym polega ten fenomen? Przede wszystkim na łatwości wykonania zdjęcia. Jeśli nie ma w pobliżu nikogo, kto mógłby nas uwiecznić, wystarczy wyjąć smartfona, uruchomić przedni aparat, pstryk i gotowe. Bywa, że próżne, niektórzy za pomocą "selfie" uwieczniają praktycznie każdy aspekt swojego życia, niejednokrotnie zabiegając o atencję (polubienia i udostępnienia z pewnością łechcą ego).

Co ciekawe, za pierwszy autoportret uznaje się zdjęcie Roberta Corneliusa wykonane w 1839 roku. Autor siadł na fotelu przed obiektywem na nieco ponad minutę, a na następnie samemu zakrył obiektyw. Zdjęcie to uznaje się za pierwsze wykonane kiedykolwiek "selfie".

Najwcześniejsze użycie słowa z "selfie" datuje się na 2002 rok. Po raz pierwszy pojawiło się w australijskim forum internetowym (ABC Online) – 13 września 2002 roku.

Popularność "selfie"

Zanim nastała era Facebooka, "selfie" królowało głównie na portalu MySpace. Do pewnego momentu traktowano jednak wykonywanie tego typu zdjęć jako objaw złego smaku. Ulepszenia w konstrukcji telefonów komórkowych, zwłaszcza aparatu fotograficznego oraz utworzenia aplikacji takich jak Instagram doprowadziło do odrodzenia selfie w 2010 roku. Początkowo selfie popularne były głównie wśród młodych ludzi, obecnie są równie popularne wśród dorosłych osób.

Wg magazynu Time "selfie" znalazło się wśród "10 najmodniejszych słów" w zestawieniu z 2012 roku. "Selfie" po raz pierwszy zagościło w słowniku rok później - w wersji online słownika Oxford English Dictionary. Także w 2013 roku zostało przez ten sam słownik ogłoszone "słowem roku".

Dzień Selfie 2018 (National Selfie Day 2018)

Dzień Selfie 22 czerwca, biorąc pod uwagę popularność "selfie" w sieci, nie będzie się specjalnie różnił od pozostałych dni w roku (co w praktyce oznacza, że w sieci i tak pojawią się tysiące tego typu zdjęć). Nie mniej jednak, na potrzeby dnia utworzony został hashtag #NationalSelfieDay, i pod nim będzie można wyszukać posty dedykowane temu dniu na portalach społecznościowych.

Po raz pierwszy Dzień Selfie (National Selfie Day) obchodzono w 2014 roku. Pomysłodawcą jest DJ Rick McNeely.

"Selfie" może być niebezpiecznie

To, co z pozoru wydaje się tylko niewinną zabawą, hobby lub też czynnością dla zabicia czasu, może być też niebezpieczne. Modne stało się w ostatnim czasie tzw. "ostateczne selfie" (The Ultimate Selfie). To kolejna niebezpieczna (po "niebieskim wielorybie") moda, która zbiera swoje żniwo z powodu masowego zainteresowania tematem przez dzieci i młodzież. W grze "ostateczne selfie" chodzi o to, aby wykonać "selfie" w skrajnie niebezpiecznej sytuacji, a następnie opublikować je w mediach społecznościowych. Zabawa zbiera już tragiczne żniwo, w Rosji doszło do wypadku kolejowego, a troje nastolatków straciło życie. Grupa pozowała na torach Kolei Transsyberyjskiej.

Czytaj więcej