Czytasz: Lubicie się przytulać? Nie zapomnijcie o tym dzisiaj!

Lubicie się przytulać? Nie zapomnijcie o tym dzisiaj!

Jak powszechnie wiadomo, przytulanie to samo zdrowie. A dziś ma swoje święto.

31 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przytulania. Przytulanie ma zmieniszać ryzyko chorób serca, niwelować objawy stresu i wzmacniać odporność organizmu.

Czy lubimy się przytulać? ZOBACZ VIDEO

Międzynarodowy Dzień Przytulania

Wprawdzie Międzynarodowy Dzień Przytulania przypada 31 stycznia, jednak lokalnie święto przytulania bywa obchodzone w różnych dniach, w zależności od krajów. Tradycja Dnia Przytulania została zapoczątkowania w Stanach Zjednoczonych. Na pomysł święta wpadli Kevin Zaborney i Adam Olis. Powodem świętowania miało być przełamanie barier do publicznego okazywania uczuć.

Dzień Przytulania 2018. Dlaczego lubimy się przytulać?

O tę kwestię zapytaliśmy dr Sabinę Ratajczak z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Zdaniem psycholog żyjemy w takich czasach, w których na co dzień brakuje nam bliskości. Zapatrzeni w swoje telefony zapominamy o podstawowych relacjach międzyludzkich, w tym o przytulaniu.

- Przytulanie się jest czynnością, która wiąże się z bliską relacją, intymnością. To taki biologiczny mechanizm, który łączy się z jednej strony z wytwarzaniem endorfin, które sprzyjają dobremu samopoczuciu, z drugiej strony jeśli się przytulamy to powoduje poczucie bezpieczeństwa, przynależności. Przytulanie wpływa bardzo pozytywnie i korzystnie na aspekt psychologiczny i fizjologiczny - tłumaczy.

Dzień Przytulania: Korzystny wpływ przytulania na zdrowie

Zdaniem naukowców z Carnegie Mellon University, wsparcie społeczne wpływa pozytywnie na nasz układ immunologiczny. Sprawia, że więzi międzyludzkie są trwalsze oraz osoby przytulane odczuwają mniejszy stres. Niektórzy uważają, że może mieć działanie terapeutyczne i zalecają przytulać się co najmniej osiem razy dziennie!

Czytaj więcej