Czytasz: Dzień pokuty i modlitwy rozpoczyna czas pasyjny u luteran

Dzień pokuty i modlitwy rozpoczyna czas pasyjny u luteran

W luteranizmie nie ma obowiązku zachowywania postu rozumianego jako wstrzymywanie się od spożywania pokarmów.


Dzień pokuty i modlitwy rozpoczął w środę w Kościele ewangelicko-augsburskim czas pasyjny, 40-dniowe przygotowania do pamiątki śmierci Jezusa w Wielki Piątek i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego - powiedziała rzeczniczka Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Luteranie w środę popielcową w wielu parafiach wezmą udział w nabożeństwach. Księża przypominają podczas nich o czasie pokuty. Wśród ewangelików nie ma jednak zwyczaju posypywania głowy popiołem.

 Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska podkreśliła, że w duchowości i teologii luterańskiej czas pasyjny ma szczególne znaczenie. "Kieruje bowiem uwagę Kościoła ku ukrzyżowanemu Zbawicielowi, który z bezwarunkowej miłości do człowieka przyszedł na świat dla naszego zbawienia i wyzwolił ludzkość od niewoli grzechu i wiecznej śmierci" – wyjaśniła.

Jak podkreśliła, tajemnica krzyża i zbawienia człowieka z łaski przez wiarę w zmartwychwstałego Chrystusa, stanowi centralny nerw ewangelickiej duchowości.

Dodała, że czas pasyjny wyraźnie różni się w liturgii od pozostałych okresów roku kościelnego. "W Kościele ewangelicko-augsburskim każda niedziela pasyjna posiada nazwę łacińską pochodzącą od pierwszych słów łacińskiego introitu: Invocavit, Reminiscere, Oculi, Laetare, Judica oraz Palmarum (Palmowa). W wielu parafiach luterańskich odprawiane są tygodniowe nabożeństwa pasyjne, które wprowadzają wiernych w historię męki Pańskiej" – wyjaśniła.

W luteranizmie nie ma obowiązku zachowywania postu rozumianego jako wstrzymywanie się od spożywania pokarmów, choć w niektórych domach zachował się zwyczaj poszczenia w Wielki Piątek.

"Post w Kościele ewangelickim ma w pierwszej kolejności postać etycznej postawy wobec drugiego człowieka; właśnie czas pasyjny, poprzez skupienie, modlitwę i koncentrację na Słowie Bożym, ma umożliwić wierzącym weryfikację postaw, naprawę wyrządzonych innym szkód, wejrzenie w siebie, podjęcie zobowiązania życia na co dzień według wskazań ewangelii" – powiedziała Godfrejów-Tarnogórska.

W czasie pasyjnym luteranie organizują różne akcje, które podkreślają wyjątkowość tego okresu. Po raz 12. zainicjowano akcję "7 tygodni bez". "Proponujemy, abyś w ciągu tych prawie 7 tygodni przemyślał, przemyślała swoje stare przyzwyczajenia i nawyki w relacjach z innymi i z Bogiem, zrezygnował i zrezygnowała z czegoś, by otworzyć się na coś nowego" - napisali organizatorzy na stronie Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteran. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Czytaj więcej