Czytasz: Dzień Otwarty NOSPR
Sala prób czy studio nagrań to miejsca, do których melomani nie mają na co dzień wstępu. Tajemnicze miejsca NOSPRu odkryją dziś wszyscy, którzy wybiorą się na Dzień Otwarty.

Dwie sale koncertowe otwarte są na miłośników muzyki klasycznej i nie tylko. Dzień Otwarty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach daje dużo więcej możliwości. Odwiedzających czeka ponad 12 godzin wyjątkowych atrakcji, które o godzinie 11 rozpocznie koncert Orkiestry Dętej „Katowice”. Na najmłodszych melomanów czekają warsztaty pod hasłem „Twórczość najmłodszych w NOSPR”. W trakcie zajęć dzieci będą nagrywać piosenkę do podkładu muzycznego, który zaproponuje osoba prowadząca.

Cztery fortepiany i selfie ze skrzypcami

O godzinie 14 rozpocznie się wyjątkowy koncert, podczas którego na sali koncertowej zabrzmią jednocześnie cztery fortepiany. Piotr Kopiński, Agnieszka Kopińska, Paweł Tomaszewski oraz Franciszek Raczkowski wykonają program Juliusa Eastmana zatytułowany „Crazy Nigger”. Warsztaty „Poczuj skrzypce” dedykowane są dorosłym, którzy nie mają wykształcenia muzycznego. Uczestnicy poznają nie tylko sekrety budowy tego instrumentu, ale również nauczą się wydobywać z niego dźwięki. Organizatorzy zapewniają skrzypce dla każdego biorącego udział w zajęciach.

„Przygody księcia Achmeda” to pierwszy długometrażowy film animowany w historii fonografii oparty na zbiorze „Baśni z tysiąca i jednej nocy”. Animacja dzieła została zrealizowana techniką wycinankową, a projekcję uatrakcyjni muzyka wykonywana na żywo przez zespół Lód 9.

Będzie też czas dla wszystkich miłośników selfie. Między godzinami 15:30 i 17 zainteresowani odkryją, jakie miejsce na sali koncertowej jest najlepsze do wykonania autoportretu i z jakim instrumentem jest im najbardziej do twarzy.

Powidoki Wajdy i Tango na koniec

O 18:30 odbędzie się spotkanie z twórcami filmu „Powidoki” Andrzeja Wajdy. Po spotkaniu organizatorzy zapraszają do obejrzenia tego dzieła.

Wydarzenie zakończy Tango Blues, czyli koncert w wykonaniu Old Breakout & Andrysek Tango Ensemble.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, natomiast w przypadku warsztatów wymagana była wcześniejsza rejestracja. 

Jak wyglądał ubiegłoroczny Dzień Otwarty? Zobacz wideo:

Czytaj więcej