Czytasz: Dzień Myśli Braterskiej z prezydentem RP w Wiśle [zdjęcia]

Dzień Myśli Braterskiej z prezydentem RP w Wiśle [zdjęcia]

Harcerstwo to skauting plus niepodległość - mówił prezydent Andrzej Duda do harcerzy.

To harcerstwo - obok tego, czego nauczyłem się w domu, uczyło mnie, jak być dobrym Polakiem – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Odbyło się ono dziś po południu w Zameczku Prezydenckim w Wiśle.

- Andrzej Małkowski, twórca polskiego harcerstwa, pytany o to, jaka jest różnica pomiędzy harcerstwem a skautingiem (...), uśmiechnął się i powiedział, że harcerstwo to skauting plus niepodległość - przypomniał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że Polska jest wdzięczna harcerzom za walkę o niepodległość. - Zawsze byli, zawsze stawali na wezwanie, nigdy nie zawiedli swojej ojczyzny i za to, jako Prezydent Rzeczypospolitej, dzisiaj, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości chciałem wam gorąco podziękować - mówił.

Przeczytaj całe wystąpienie Prezydenta RP

Prezydent przypomniał, że sam był harcerzem w bardzo ważnych latach swojego życia, podczas których dojrzewał i dorastał do tego, żeby stać się pełnoprawnym obywatelem Rzeczypospolitej. 

- Harcerstwo jest tym niezwykle ważnym miejscem wychowania młodzieży do dorosłości, współpracy, solidarności, współdziałania i wszystkiego tego, co buduje, kreuje, tworzy wspólnotę. Jednocześnie jest miejscem, w którym młodzież otrzymuje niezwykłą dawkę wartości patriotycznych - przekonywał prezydent.

 
Andrzejowi Dudzie towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda oraz podsekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski. 

Wieczorem, z okazji obchodzonego przez harcerzy i skautów na całym świecie Dnia Myśli Braterskiej, fasadę Pałacu Prezydenckiego rozświetliła okolicznościowa iluminacja przedstawiająca wizerunki Olgi i Andrzeja Małkowskich – twórców ruchu harcerskiego w Polsce.

Źródło: prezydent.pl