Silesion.PL

serwis informacyjny

Dzień Mamy 2024. Kwiaty i czekoladki – jest drożej niż w poprzednich latach? Dane z paragonów

Kwiaty czy czekoladki – co chętniej wręczamy swoim mamom w dniu ich święta? Jak bardzo zmieniły się ceny tych prezentowych klasyków w ciągu ostatnich dwóch lat? Oto najnowsze badanie sporządzone na podstawie paragonów dodanych do popularnej aplikacji zakupowej. 

PanParagon to darmowa aplikacja do wyszukiwania promocji i przechowywania paragonów. Każdego miesiąca do naszego systemu trafia ponad milion dowodów zakupu. Dzięki tak licznej próbie anonimowych danych, możemy dokonywać wielu rzetelnych analiz pod kątem zachowań konsumenckich czy realnej inflacji. Tuż przed 26 maja, sprawdziliśmy, co częściej kupujemy swoim mamom w dniu ich święta oraz jak bardzo zmieniły się ceny prezentowych klasyków dla kobiet – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

Co zatem o Dniu Mamy mówią dane z paragonów? 

W 26 maja kupujemy 4 razy więcej kwiatów!  

Na początku porównane zostały trendy zakupowe związane z czekoladą i kwiatami w zwykły dzień tygodnia (19.05.2023) z Dniem Mamy (26.05.2023). Jak pokazały dane, 26 maja udział paragonów z łakociami na liście wzrósł niemal dwukrotnie. Jeszcze większe wzrosty odnotowano w przypadku kwiatów: w Dzień Mamy Polacy kupują je ponad 4 razy częściej w stosunku do standardowego piątku.  

Aby jeszcze dokładniej zbadać preferencje Polaków, spośród całej puli paragonów za zakupy dokonane w dniu 26 maja 2023 roku, wyodrębnione zostały te, na których znajdowała się minimum jedna pozycja z czekoladą lub bombonierką oraz kwiatami ciętymi lub doniczkowymi. 

Jak Dzień Mamy, to bombonierka i kwiaty cięte 

Dane z paragonów wyłoniły słodkiego faworyta. W Dzień Mamy zdecydowanie stawiamy na bombonierki! 26 maja 2023 r. czekoladki w ozdobnym opakowaniu znalazły się na paragonach Polaków dwukrotnie częściej niż czekolada w tabliczkach.  

Dzień Mamy, nie może obyć się bez kwiatów. Okazuje się, że Polacy 26 maja stawiają na kwiaty cięte, które pojawiały się na paragonach niemal 2,5-krotnie częściej niż kwiaty w doniczkach.  

ksperci z aplikacji PanParagon sprawdzili także, czy i o ile podrożały wybrane rodzaje kwiatów, bombonierek i czekolady w ostatnich latach. Co pokazały wyniki? 

Popularne czekoladki podrożały o 38 proc.  

W najnowszym badaniu porównaliśmy także medianę cen poszczególnych produktów z maja 2022, 2023 oraz 2024 roku. Spośród szerokiej gamy artykułów z czekolady i bombonierek wytypowaliśmy po jednej marce z każdej kategorii. W przypadku kwiatów sprawdziliśmy cennik tulipanów sprzedawanych w bukiecie 15 szt. Dzięki takiej kategoryzacji zweryfikowaliśmy, jak zmieniły się ich ceny w ujęciu rok do roku – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Niestety nie mamy zbyt pozytywnych wieści. Przeanalizowane przez nas produkty w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie podrożały – dodaje. 

Z przebadanych przez ekspertów produktów najbardziej podrożało mleczko w czekoladzie. Mediana cen z maja 2022 r. wynosiła 12,29 zł. W tym roku mediana tego samego artykułu opiewa na kwotę 16,99 zł. To o ok. 38 proc. drożej niż 2 lata temu! Co ciekawe, zmieniła się także gramataura analizowanego produktu: w 2022 na paragonach widoczna była waga 380 g, natomiast od 2023 roku znalazły się jedynie opakowania o wadze 340g. Nie dość, że mleczko w czekoladzie podrożało, to w dodatku jest lżejsze niż przed laty.  

W ciągu dwóch ostatnich lat, o ponad 2 zł podrożała także 100-gramowa czekolada mleczna z orzechami. Obecnie za taką tabliczkę płaciliśmy ok. 7,78 zł.  

Tulipany tańsze niż przed rokiem, ale wciąż droższe niż w 2022 r. 

Najmniejszą różnicę cenową w medianie odnotowano natomiast w przypadku tulipanów ciętych. 15 szt. tych kwiatów w maju 2022 r. kosztowało ok. 17,99 zł, rok później w analogicznym miesiącu cena wzrosła do ok. 21,99 zł. Obecnie taki bukiet kosztuje ok. 19,99 zł. Oznacza to, że tulipany są tańsze niż 2023 r., jednak nadal są droższe niż w 2022 r.  

Jak widać tegoroczne ceny nie napawają optymizmem. Jednak niezależnie od tego czy postawimy na kwiaty, czekoladki czy inny drobiazg, dla każdej mamy bezcennym prezentem jest obecność lub po prostu pamięć swojego dziecka. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024