Czytasz: Serdeczne życzenia dla nauczycieli
Para prezydencka, premier i minister edukacji narodowej z życzeniami na Dzień Edukacji Narodowej.

Premier do nauczycieli: dziękuję wam za wkład w budowanie przyszłości Polski

Premier Beata Szydło złożyła w sobotę nauczycielom życzenia "niegasnącej pasji kształcenia, wytrwałości i cierpliwości". Podziękowała im też "za wkład w budowanie przyszłości Polski".

- Z okazji Dnia Nauczyciela na ręce wszystkich pedagogów składam serdeczne życzenia niegasnącej pasji kształcenia, wytrwałości i cierpliwości, a także sił w codziennej pracy. Niech to wyjątkowe święto będzie dla was źródłem wielu pięknych chwil i wzruszeń w gronie tych, których wychowanie jest waszą misją i dumą. Dziękuję wam za ogrom serca i wkład w budowanie przyszłości Polski – napisała premier Beata Szydło na Twitterze.

14 października - Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej, który w Polsce przypada 14 października, to święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

W artykule 74 ustawy Karta Nauczyciela zapisano: "W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych".

Wierszyki na Dzień Nauczyciela życzenia [KRÓTKIE, ŚMIESZNE]

autor: Marta Gostkiewicz

Zalewska: praca nauczyciela zasługuje na uznanie i wdzięczność

Praca każdego nauczyciela zasługuje na najwyższe uznanie i wyrazy wdzięczności - napisała minister edukacji narodowej Anna Zalewska w specjalnym liście do nauczycieli w związku z przypadającym w sobotę Dniem Edukacji Narodowej.

List opublikowano na stronie internetowej resortu edukacji.

- Szanowni Nauczyciele, z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, pedagogom i wychowawcom oraz pracownikom szkół i placówek oświatowych życzę zrealizowania planów i spełnienia marzeń. Składam również życzenia zdrowia, pomyślności, dalszych sukcesów w pracy zawodowej i szczęścia w życiu osobistym - napisała minister.

- Każdego dnia z ogromną pasją i poświęceniem wkładają Państwo wiele wysiłku w wychowywanie i nauczanie młodych ludzi. Będąc mistrzami i autorytetami dla swoich uczniów, pomagają im Państwo przygotowywać się do dorosłego życia - dodała.

Zalewska zaznaczyła, że w tym uroczystym dniu pamięta także o nauczycielach polonijnych, którzy podtrzymują poczucie tożsamości narodowej, dbają o naukę języka polskiego i promocję naszej kultury poza granicami kraju.

- Praca każdego nauczyciela zasługuje na najwyższe uznanie i wyrazy wdzięczności - podkreśliła.

autor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Para prezydencka do nauczycieli: dziękujemy za profesjonalizm i zaangażowanie

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda podziękowali nauczycielom w dniu ich święta za profesjonalizm i zaangażowanie. Podkreślili, że dzięki umiejętnościom i osobistej postawie nauczycieli młodzi ludzie zyskują cenną wiedzę, szacunek dla autorytetów i nauki.

Kartki dla nauczycieli. Zobacz darmowe laurki na Dzień Nauczyciela

W sobotę, w Dniu Edukacji Narodowej, na stronie internetowej prezydenta opublikowano specjalny list pary prezydenckiej z życzeniami dla nauczycieli.

- Szanowni Nauczyciele, Pedagodzy i Wychowawcy w Kraju i za granicą! Panie i Panowie! Z okazji Dnia Edukacji Narodowej prosimy Państwa o przyjęcie wyrazów uznania i głębokiego szacunku. Serdecznie gratulujemy sukcesów, które Państwo odnoszą. Życzymy satysfakcji z własnego rozwoju zawodowego oraz z osiągnięć Państwa uczniów i wychowanków. Niech w murach szkół i poza nimi zawsze towarzyszy Państwu wdzięczna pamięć, życzliwość i poważanie młodych Polaków oraz ich rodzin i bliskich - czytamy w liście.

Para prezydencka zauważa, że Dzień Edukacji Narodowej skłania do tego, aby przypomnieć skalę wyzwań, z którymi nauczyciele mierzą się na co dzień, aby raz jeszcze podziękować im za profesjonalizm i zaangażowanie.

- To dzięki Państwa umiejętnościom i osobistej postawie młodzi zyskują cenną wiedzę, szacunek dla autorytetów i nauki, zdolność konstruktywnej wymiany myśli oraz rozumowania w sposób uporządkowany. Odkrywają w sobie kreatywność, wrażliwość i ciekawość świata. Warto pamiętać, że ukształtowanie człowieka prawego, dojrzałego pod względem intelektu i charakteru, świadomego swoich obowiązków obywatelskich i patriotycznych, to w znacznej mierze efekt wieloletniej, cierpliwej pracy nauczycieli - zaznaczyli.

- O tym, że warto ów trud podejmować i warto czekać na jego owoce, świadczy najlepiej historia Polski – a szczególnie ostatnie dwa stulecia, podczas których etos polskiego nauczycielstwa kształtował się w służbie polskiej kultury, języka i wartości, wśród pracy i walki o wolny, suwerenny byt państwowy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w roku 1918 było także dziełem polskich nauczycieli - napisał prezydent z małżonką.

- Przypadający w przyszłym roku jubileusz stulecia tego przełomowego wydarzenia będzie okazją, abyśmy z dumą i wdzięcznością uhonorowali Państwa poprzedników – wspaniałych wychowawców ludzi wewnętrznie wolnych, którzy ze swojej polskości czerpali wielką siłę, poczucie dumy i zakorzenienia w spuściźnie dziesięciu wieków naszej historii - zaznaczyła para prezydencka.

Według niej, "Polska szkoła to jedno z najbardziej odpowiednich miejsc, w których razem możemy obchodzić to wyjątkowe święto wolności – ponadczasowej wspólnoty, którą tworzymy jako naród".

- Raz jeszcze życzymy Państwu radości z wyników Państwa pracy, satysfakcji z Państwa szczególnej pozycji zawodowej i społecznej oraz wszystkiego, co najlepsze w życiu osobistym i rodzinnym. Najserdeczniej wszystkich Państwa pozdrawiamy - napisali Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

autor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

edytor: Dorota Kazimierczak

Czytaj więcej